Задържат младите кадри в пловдивските болници с безплатна специализация
33-ма специализанти от двете общински болници ще се обучават в Медицинския университет в града. То се заплаща от държавата и здравните заведения. Това стана ясно по време на подписания днес меморандум за сътрудничество между кмета на града Здравко Димитров и ректорът на висшето училище проф. Мариана Мурджева. От тях 20 са от МБАЛ "Свети Пантелеймон" и 13 МБАЛ "Свети Мина". Това е една от най-важните стъпки на двете общински здравни завадения в привличането и задържането на млади кадри в тях.
"С подписването на меморандума се полагат основите на сътрудничеството между общинското здравеопазване и академичните среди. Преди много години квалификацията беше планова, ежегодна, но след 2000 година системата се промени. Тези отношения са изключително важни за задържането на млади специалисти да останат да работят с договори в общинското здравеопазване"", заяви шефът на дирекция "Здравеопазване" общината д-р Калин Калинов. Той припомни как в предишните години завършилите университетите медици е трябвало сами да заплащат специализацията си. Това е довело на имигрирането зад граница на много от тях, което е породила сериозен дефицит от кадри в здравната система.
Проф. Мурджева добави, че МУ-Пловдив разполага с много добри преподаватели и модерна база, които ще помогнат много за качественото обучение на специализантите.
" Не може да си лош човек по характер, а да си добър лекар. Няма по-хуманна професия от лекарската. Цял живот учат, не знам друга професия, в която непрекъснато се усъвършенстваш. С удоволствие ще подпишем този меморандум", заяви кметът Здравко Димитров.
"Симулационният център в Медицинския университет и сертифициран и позволява добро практическо обучение на младите специалисти", заяви неговият ръководител проф. Благой Маринов. В момента във висшето училище за срок от 3 до 5 години се обучават над 1000 специализанти от страната и чужбина.