Трима българи са с тежък ботулизъм, пробвали в Турция терапия за отслабване (Обзор)

06.04.2023 21:30
Трима българи са развили ботулизъм, след като са се подложили на терапия за отслабване с ботокс в Турция

Доц. Ангел Кунчев: Инжектирането на ботулиновия токсин в стомашно- чревния тракт е много опасно, по-малките дози, които слагат в лицето, явно не са толкова рискови

Трима българи са развили ботулизъм, след като са се подложили на терапия за отслабване с ботокс в Турция. Двете жени и мъж са сред 87-те случая на заболяването в Европа, инжектирали ботулинов токсин, съобщи главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

От тримата пострадали български граждани само една жена се лекува у нас - във Варна. Мъжът е в болница в Австрия, където живее, а втората жена е останала в Турция.

“Получихме информация от турските власти за трима български граждани, които са били в клиника в Истанбул. Едната жена е на интензивно лечение във Варна,

състоянието ѝ е сериозно, но е преминала острата фаза и вероятно ще се възстанови”,

коментира Кунчев пред “24 часа”. По думите му обаче няма информация за състоянието на другите двама пострадали.

Тримата българи са заболели в периода февруари - март, когато Европейският център за контрол и превенция на заболяванията (ECDC) сигнализира за десетки случаи на ботулизъм.

“Ботулиновият токсин е най-силната отрова, позната за човека. По-малки дози, които се инжектират в лицето, явно не са толкова рискови, но инжектиран в стомашно-чревния тракт, е много опасно”, обясни здравният инспектор.

По данни на Европейския център медицинските процедури, при които са пострадали хората, са извършени между 3 февруари и 1 март 2023 г. в две частни болници - в Истанбул и в Измир. Германия съобщи, че за германските пациенти

инжектираните дози варират между 1000 и 2500 единици ботулинов невротоксин

Разследванията на турските власти разкриха, че иначе лицензираните продукти с ботулинов токсин са били прилагани не по предназначение за лечение на затлъстяване чрез интрагастрални инжекции.

“Ботулиновият токсин не трябва да се ползва за лечение на всичко. Неслучайно е един от най-силните токсини, които медицината познава”, обясни анестезиологът доц. Димитър Гугутков. Според него трябва да се ползва от хора, които знаят какво правят. “Аз съм против да се ползва за отслабване. Категорично съм против и хората да ходят на места със съмнителна компетенция”, категоричен е доц. Гугутков.

Той посъветва хората, които искат да отслабнат, да направят предварително проучване, да не гледат ниска цена, а да отидат при знаещи и доказали се лекари.

“Не знам такава терапия да се ползва в България, но инжектирането на ботулиновия токсин в стомаха е нещо полулегално, да не кажа криминално”, каза още анестезиологът.

Симптомите на болните може да са от леки до тежки. Много от приетите в болница са в интензивни отделения и са

получили лечение с ботулинов антитоксин, съобщават от Европейския център.

От Европейския център съветват хората да потърсят лекарска помощ, ако изпитват симптоми като слабост, затруднено дишане или преглъщане.

ECDC препоръчва също така хората да избягват интрагастрално лечение на затлъстяване с ботулинов токсин в Турция, тъй като това в момента е свързано със значителен риск от развитие на ботулизъм.

Възстановяването е бавно, дори да се проведе правилно лечение

Ботулиновият токсин блокира нервните функции и може да доведе до мускулна, включително дихателна, парализа. Веществото се използва в медицината за производство на фармацевтични продукти. В тях се влага пречистен и силно разреден ботулинов невротоксин (тип А или тип В). По данни на СЗО е приложим за клинична употреба за над 20 неврологични и други разстройства, и за козметични цели.

Ботулизмът е рядко заболяване и може да се отнася до хранителен ботулизъм, чревен ботулизъм при бебета под 1 г., ботулизъм в рани при заразяване на мястото със спори, инхалаторен ботулизъм - при вдишване, но и ятрогенен - като нежелана реакция след прилагането на препарат с токсина за лечение.

Въпреки че има все още малко клинични проучвания, по оценка на СЗО употребата му “извън етикета” при бариатрични случаи се е увеличила в много страни. “В зависимост от използвания продукт предупреждението за токсични ефекти може да бъде недостатъчно формулирано и рисковете да не бъдат разгледани адекватно в процеса на съгласие на пациента.”

Симптомите на ятрогенния ботулизъм най-често включват слабост и тежка умора. Токсичността след козметични плоцедури може да се прояви като замъглено зрение, увиснали клепачи, затруднено преглъщанеа.

Симптомите на ботулизма могат да бъдат много тежки и изискват интензивно лечение, както и прилагане на ботулинов антитоксин. Дори при адекватна терапия пълното възстановяване обикновено отнема седмици до месеци. Според Европейския център за контрол и превенция на заболяванията фатално завършват 5-10% от случаите на ботулизъм от храни.

Прилагането на токсина за отслабване на хора с тежко затлъстяване през последните години е обект на обсъждане с различни резултати. От 2005 г. досега има сравнително малко публикувани проучвания за метода, известен като интрагастрално инжектиране на ботулинов невротоксин (BoNT). Той отслабва или блокира контракциите на гладките и набраздените мускули, като предотвратява освобождаването на невротрансмитера ацетилхолин от аксонните терминали на нервно-мускулната връзка. В случая се целят намаляване на храносмилателната функция на стомаха, забавяне на смилането на храната, намаляване на изпразването на органа и увеличаване на чувството за ситост.

Различните екипи описват вариантите на конкретни методологии за терапията, но най-общо може да бъде сведена до няколко етапа.

В клиники, които я предлагат, информацията за пациента описва сходни схеми:

Като подготовка обикновено се правят изследвания и се предписва диета преди процедурата.

Интервенцията обичайно е кратка и се прави след прилагане на успокоителни медикаменти, които правят пациента сънлив.

Самата процедура предпочитано е ендоскопска. През гърлото до стомаха се вкарва специална гъвкава медицинска тръба, оборудвана със светлина, камера и инжектиращо устройство. След оглед и подходящо разполагане на ендоскопа в стомаха на няколко места - в зависимост от метода на екипа - се вкарва ботулинов токсин.

По обратния път апаратът се изважда и в повечето случаи няколко часа след процедурата човек може да си тръгне. Според информация на “Хопкинс медсин” инжекциите с ботулинов токсин в стомаха са безопасни за тези пациенти, които нямат мускулни проблеми и не са алергични към ботулинов токсин. А след 7-10 дни човекът забелязва, че се засища по-бързо и с по-малко храна. Това според убедените в метода може да доведе до 10% загуба на тегло за период от 2 до 6 месеца. Като предимство на терапията обикновено се сочи, че инжектирането се извършва по щадящ начин, че се избягва оперативно бариатрично лечение на тежко затлъстяване и рентабилност - разходите за лечението са сравнително ниски. Повечето проучвания описват малко неврофизиологични промени и странични реакции.

Други от Здраве

100 нови случая на заразяване с коронавирус, един е починал

Новите потвърдени случаи на коронавирус у нас за последното денонощие са 100, сочат данните на Единния информационен портал, цитирани от БТА. Направени са 2439 теста, което означава

СЗО: Над 1000 са нападенията срещу болници в Украйна при руската инвазия

Световната здравна организация (СЗО) съобщи днес, че е регистрирала 1004 нападения срещу здравни заведения в Украйна по време на руската инвазия - най-големият брой

Рекорден брой деца, ухапани от кърлежи в София

Рекорден брой деца, ухапани от кърлежи през последните дни. За това сигнализират педиатри в София. В едно от столичните лечебни заведения е било доведено 4-годишно дете

Компания на Мъск поставя мозъчни импланти на хора

Компанията на Илън Мъск "Нюралинк" (Neuralink) е получила разрешение от Агенцията на САЩ по храните и лекарствата да започне клинични изследвания, включващи поставянето на мозъчни импланти на хора

108 нови случая на коронавирус, починали са петима

Новите потвърдени случаи на коронавирус у нас за последното денонощие са 108, сочат данните на Единния информационен портал. Направени са 2364 теста, което означава

>