Риби от Антарктида ще плуват в леден аквариум в Пловдив - единствен в света
- След година чакане вече е готова впечатляващата зала с подвижни модели на динозаври в природонаучния музей в града
- Възстановяват 3D прожекциите на филма за морските чудовища с нов софтуер
Най-посещаваният музей в Пловдив - природонаучният, обогатява експозицията си с нова уникална придобивка. Преди две седмици приключи изграждането на специална зала с леден аквариум, която ще позволи на малки и големи да видят живи видове от арктическите води. Температурата в него ще е между -2 и -5 градуса, за да пресъздаде естествения хабитат на тези животни.
“На планетата има два такива аквариума -
в Англия и в Чили, но те не са направени за посетители
А нашата идея е освен провеждането на научни изследвания хората да имат възможност да видят с очите си рибите”, обясни пред “24 часа” директорът на Природонаучния музей гл. ас. д-р Огнян Тодоров.
По време на експедицията до Антарктида на проф. Христо Пимпирев са уловени две риби, които в момента пътуват към новия си дом в Пловдив.
Очаква се корабът да акостира на 28 април
Ако пристигнат живи, седмица по-късно новата атракция ще бъде отворена за посетители. В противен случай откриването ще се забави с няколко месеца, но директорът е подготвил и резервен вариант. Д-р Тодоров поддържа комуникация с управата на норвежки аквариум, откъдето да бъдат купени няколко екземпляра. Работата продължава и следващата година, когато разнообразието от арктически морски видове ще бъде увеличено.
Стойността на уникалното съоръжение надхвърля 150 000 лв. “От тях около 40 000 лв. са осигурени, понеже
спечелихме проект от фонд “Култура”. Всичко останало са собствени средства
от нашия музей”, посочи директорът. Залата, в която се помещава новият аквариум, наподобява арктическа пещера. Стените са боядисани в бяло, релефни са, а от тавана висят сталактити. По този начин, щом заработи, той ще предоставя уникална, близка до реалността атмосфера.
Пловдивският природонаучен музей има възможност да отдели такива средства за изграждането на леден аквариум, понеже приходите постоянно се увеличават. През миналата година
посетителите от 60 000 са станали 93 000,
а общият бюджет, който те са донесли, е около 460 хиляди лева. “Реално хората, които идват при нас, са колкото в останалите културни институти в града, взети заедно”, заяви д-р Тодоров.
През първото тримесечие на 2023 г. скокът на посещенията е 30%. Служителите се затрудняват с посрещането на всички желаещи да разгледат експозицията през уикендите, а туристическите групи, които се очакват в края на май, допълнително ще усложнят проблема. “Ще ни трябва сериозна организация, за да приемем всички гости”, коментира Огнян Тодоров.
В Природонаучния музей се намира и най-големият соленоводен аквариум. Той е една от любимите атракции на посетителите и представя около 70 от най-атрактивните морски видове на планетата. Хората
могат да видят на живо и най-отровните животни в света
- дори известния синьопръстенчат октопод.
Соленоводният аквариум изисква сериозна поддръжка. “Първо пречистваме водата с процес на обратна осмоза, след това се добавя сол, която доставяме специално за нуждите на рибите”, обясни директорът на музея. Служителите облагородяват водата с различни бактерии и чак тогава тя става готова за използване.
Морският аквариум радва посетителите на Природонаучния музей от 9 декември м.г. С вместимост от 30 тона той е дом на тропически риби, разноцветни корали и черноперата рифова акула лари. Съоръжението струва на музея около 170 хиляди лв. “Първоначално беше 140 000, но сложихме допълнително различни съоръжения, които позволяват водата да е с добри параметри, както и една лодка с котва, създаваща още по-голяма илюзия, че си в океана, посочи д-р Тодоров.
Природонаучният музей се гордее и с обновената през март зала “Динозаври”. В нея малки и големи могат да видят аниматроник модели на различни
праисторически влечуги, които се движат, дишат и издават звуци,
сякаш наистина са живи. Най-впечатляващи са дългият 7 метра тиранозавър рекс и 4-метровият птеродактил, който размахва криле от тавана.
“Залата с динозаврите беше истинско предизвикателство за нас. За да избегнем обществена поръчка, можехме да купим само няколко модела, след което чакахме 12 месеца, за да се сдобием с всичко”, обясни директорът. Идеята на експозицията е да представи във възможно най-реална атмосфера древните животни. Изградена е система от 3 прожектора, които показват динамични изображения по стените. “Посетителите могат да контролират картините - с натискането на бутон човек вика тиранозавъра при себе си”, казва Тодоров.
По думите му моделите впечатляват не само деца, но и възрастни. Те не очакват, че с влизането в залата ще ги посрещне движещ се динозавър. Малките понякога дори се стряскат от ръмжащите срещу тях експонати и се е наложило служителите да поставят специални табели, които да предупреждават родителите. По изграждането на динозавърската зала са отишли над 200 000 лв. В Природонаучния музей могат сами да поправят скъпите макети, ако случайно някой от тях се повреди.
Все повече посетители привлича и планетариумът, в който всеки ден има по 5 прожекции на различни филми.
Със съдействието на Европейската космическа агенция
са създадени и два нови, специално за Пловдивския природонаучен музей. Единият от тях - “Космическият устрем на Европа”, вече се излъчва. Той разказва за мисиите на агенцията. “Второто заглавие успяхме да го качим на системата на 22 март. Планирам да го пуснем промоционално за Деня на Земята - 22 април”, разказа директорът.
Миналата година планетариумът се сдоби с нов софтуер за 150 000 лв., тъй като старата програма била закупена през 2005 г. и някои от новите филми не тръгвали на нея. Това е и причината да спре излъчването на една от най-впечатляващите шоупрограми в каталога на музея - 3D филмът за морските чудовища. От няколко седмици прожекциите му са възстановени.
Природонаучният музей в Пловдив се намира в Дондуковата градина, която скоро ще бъде ремонтирана, за да се върне оригиналният ѝ вид от 1878 г. “В проекта са заложени две пространства с обща площ около 160 кв. м, които ще се превърнат в зимна градина с топла връзка към нашата сграда, която да влиза в залата с динозаврите”, заяви д-р Тодоров.