Прекомерният внос на земеделска продукция от Украйна причинява сериозни загуби на европейските земеделци
Под натиска на масовия внос на евтини украински селскостопански продукти, предлагането в Полша, Румъния, България и други европейски страни надхвърля търсенето, цените падат, а местните земеделски производители претърпяват огромни икономически загуби. Това съобщиха вчера руски медии, цитирани от Радио Китай.
Полски земеделци твърдят, че цената на пшеницата в страната е спаднала с повече от 35% в сравнение с август 2022 г. В България 80% от миналогодишната реколта от слънчоглед и повече от 3 млн. тона пшеница, произведени през миналата година, все още не са продадени. Полша и други държави призоваха ЕС да ограничи достъпа на украинските хранителни суровини до европейските пазари, като същевременно направи необходимото да компенсира загубите на местните земеделци.
През юли миналата година Русия и Украйна подписаха в Истанбул споразумения за безопасен морски хуманитарен коридор в Черно море за износ на селскостопански продукти от страната. Споразуменията вече два пъти бяха удължавани. Русия многократно е заявявала, че след подписването на договорите голяма част от украинските селскостопански суровини са стигнали в страните от ЕС, а не в по-бедните държави, които се нуждаят от храна.