Къща "Павлити" в Стария Пловдив грейва след реставрация (Снимки)
Къща "Павлити" в Стария Пловдив, известна като Синята къща, ще грейне след реставрация, чийто старт беше даден днес.
В рамките на 294 календарни дни за 149 966,03 лева без ДДС ще бъдат възстановени фасадите и мазилките. Ремонтирана е преди време, тогава покривът е бил възстановен и при него няма проблем.
„През 2021 г. по проект, финансиран от Министерството на културата бе проведена обществена поръчка и избран изпълнител, който обаче се отказа. На следващата процедура не се яви никой поради поскъпването на строителните материали. Затова писахме официално писмо до Министерството на културата договорът да бъде анексиран, за да не загубим средствата. От ведомството обаче пропуснаха законовите срокове и се наложи да върнем парите“, разказа шефката на "Старинен Пловдив" доц. д-р Елена Кантарева-Дечева. Тя допълни, че консервационно-реставрационните дейности ще се извършат със средства, осигурени от община Пловдив и собствени приходи на института. Автор на проекта е реставраторът Никола Стоянов. Художник-реставраторът Елена Кривошиева е правила последното възстановяване на художествените украси по къща "Павлити" преди повече от 40 години.
Кметът Здравко Димитров специално поздрави екипа на „Старинен Пловдив” за това, че реинвестират спечелените от института средства в реставрация и ремонт на къщите.
„Получихме много обещания за други обекти в резервата от страна на държавата, но нищо не стана. Това обаче не бива да ни бъде оправдание, трябва да търсим начини. Калдъръмите на някои места са в критично състояние, разпоредил съм на кмета на район "Централен" да бъдат ремонтирани. Няма хидранти и ако стане нещо, пожарната не може да влезе тук. Резерватът трябва да си върне блясъка. В момента активно се работи по Небет тепе и Източната порта. Длъжници сме на Стария град ”, каза Димитров.
Къща „Павлити” е възрожденска сграда, разположена на пл. „Св. Неделя” в подножието между Джабаз тепе и Небет тепе. Построена е в средата на XIX век и е била собственост на богатия търговец от Пещера Георги Павлити (Политоглу). С пищната си декорация, характерното еркерно наддаване и изписания холкел, обектът е един от пространствените и градоустройствени репери в тъканта на Стария град. Сградата е обявена за архитектурно-строителен и художествен паметник на културата през 1949 г. и притежава статут на недвижима културна ценност от „национално значение". Къщата е отчуждена през 1966 г. и е предадена на управление „Старинен Пловдив”. В следващите 3 години е извършена мащабна реставрация на сградата при спазване на оригиналните строително-конструктивни методи, от Националния институт за паметниците на културата. Декорацията по фасадите и полихромната интериорна декорация са възстановени по оригиналната схема. Запазени са, консервирани и експонирани по местата им много оригинални фрагменти. След реставрацията през годините е използвана за представителна приемна на Комитета за изкуство и култура. Била е седалище на Национален дарителски фонд „13 века България“, Студентски дом и Общинска фондация „Пловдив 2019“. През 1982 г. къщата е сериозно засегната от пожар на втория етаж. През 1983-1985 г. след решение за аварийни и спасителни консервационно-реставрационни работи по стенописите от специалисти от НИПК са спасени стенописите от стаята с медалионите. Те са пренесени на нова основа, монтирани по местата им и експонирани. Възстановена е полихромната декорация в интериора и по фасадите с някои промени.