Защо Русия не рухва
Тя може и никога да не се сгромоляса, но все повече ще прилича на Иран, Северна Корея и Венецуела
В ход е най-голямото преселение на руснаци след Октомврийската революция и разпадането на СССР
Защо икономиката на Русия не се сгромоляса зрелищно след мощните санкции, които търпи вече цяла година заради агресията в Украйна? Ако се вярва на статистиката на Москва, публикувана от Държавната дума, брутният вътрешен продукт бележи ръст от 3% при инфлация от 4 на сто за миналата година. Европейският съюз, Световната банка, Международният валутен фонд и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, разбира се, не вярват на тези цифри. Според тях е налице спад и той е
между 3 и 4%,
но и той е далеч от очаквания от Белия дом преди година минус от 10-15 на сто.
В същото време има доста косвени показатели, които издават, че идилията за самодостатъчност на руската икономика не е точно такава, каквато ни я представят. Тя не е точно колос на глинени крака, но изглежда Западът вече взе да налучква кодовете към по-сериозното уязвяване.
Първата причина Русия да се задържи на повърхността е, че имаше фантастичен късмет през 2022 г. Скокът в цените на газа и петрола успя да компенсира близо
25-процентовия срив в
продажбите и износа
Второ, макар че Европа с неимоверни усилия ограничи покупките си на руски природен газ с около 55%, през по-голямата част от 2022 г. тя все още купуваше от Русия и страните поотделно трупаха големи резерви. Това даде глътка въздух на Москва да потърси нови купувачи, сред които “вечно гладните” за енергийни ресурси Турция, Индия и Китай. Доколкото може да се вярва на руските власти, по този начин загубата на европейските пазари е компенсирана с близо 90%. Западни анализатори също смятат, че ако Русия е загубила 55% от пазара си в Европа, тя вече ги е компенсирала с увеличение на продажбите с 48 на сто в Азия.
В интернет циркулират различни статистики. Включително че има реален минус от около 48% в приходите от продажби на нефт и газ, но проверка по този въпрос трудно може да се направи. В Руската дума е отбелязано единствено, че бюджетът за 2022 г. приключва с излишък от 1,3 трилиона рубли, но когато човек реши да види разбивката по отделни пера, това се оказва невъзможно, защото файлът не се отваря. Дали е случайно, или е политика за укриване на определени данни, рано или късно ще се разбере..
Косвен индикатор, че положението не е толкова зле в търговията с нефт и газ, е огромният
търговски излишък
за 2022 г. на Руската централна банка от 227 милиарда долара. Според западни експерти той се дължи на късметлийския енергиен износ по високи цени.
Третата причина е, че металургичната промишленост в Русия преживява невиждан апогей покрай войната. Според западни анализатори руските заводи работят на денонощен режим, а както е известно, този сектор като влекач дърпа след себе си още много други отрасли.
Четвъртата причина е, че селското стопанство преживя своя ренесанс още през 2014 г., когато бяха въведени първите санкции заради анексирането на Крим. Само по линия на зърното тази година се очаква да се изнесат 60 млн. тона.
Оттук идва и петата причина за липсата на тотален срив - руската икономика някак привикна към санкциите още преди осем години, когато бе поставена цел тя да си стане
самодостатъчна,
за да оцелява. За съжаление на Кремъл, в днешния свят това звучи безкрайно наивно и утопично, дори за една толкова богата на ресурси икономика, тъй като намеренията катастрофират в особеностите на руската политика и бизнес.
Шестата причина Русия все още да се държи е, че с приходите от износ се внасят всички необходими стоки, като
западните влизат
без никакъв проблем
в страната
през Киргизстан, Армения, Грузия, Индия, Китай, Иран.
Макар руснаците да бяха свикнали с много западни храни и напитки, в момента, в който те напуснаха страната, пазарът веднага бе зает от руските им аналози.
Липсващите технологии се заместват с руски и китайски, повечето от които вероятно са много далеч от качеството на западните, с което са свикнали в Русия.
Разбира се,
има и отрасли, които
просто не могат да
издържат на санкциите
заради липсата на съвременни чипове. Цели сектори във военнопромишлената индустрия, автомобилната, самолетната, домашните електроуреди, електрониката и изкуствения интелект изпитват сериозни трусове и в тази посока може да се очаква сериозен пробив на режима със санкциите.
Разбира се, не всичко в руската икономика е такава идилия, каквато я представя пропагандата на Москва. Асоциацията на европейския бизнес неотдавна съобщи, че за миналата година са продадени един милион автомобили по-малко в сравнение с 2021 г. Тоест става дума за чувствителен спад от 59%, който отразява силата на санкциите и поетапната загуба на покупателна способност на руснаците.