Каналджийските мрежи надушиха безнаказаност, подменят играчи и са готови да газят
- Вербуват в криптирани групи в Telegram
- Натискът върху България ще се усилва, а полицията няма ресурс и не е мотивирана
Пореден инцидент с мигранти - 15, натъпкани в кола, гонка с полицията, катастрофа, един загинал и много ранени... Какво се случва?
Новото е, че в каналджийските мрежи навлязоха много чужденци, изместват българите на определено ниво и това затруднява противодействието.
Как са организирани тези мрежи?
Каналджийството в момента вероятно е
най-големият пазар на организирана престъпност -
поне като брой участници. Този трафик е транснационален. На най-ниското ниво са т.нар. водачи, които прекарват мигранти през граничната бразда. Там афганистанци изместиха българските каналджии още през 2015 г. Сега обаче броят на водачите е много намалял, защото самите групи си имат карта на телефона и GPS-а ги води къде точно да се мине оградата и къде ги чакат за превоз.
Следват превозвачи с коли, бусове или камион, понякога има пилотни коли. Следват хазяи, където нощуват. Тази мрежа я координира организатор, той е средното ниво. Има и много важна фигура – доверено лице с репутация - хавалар, който държи парите, които се дават на каналджиите след минаване на договаряния участък.
Върхът - международните координатори, са чужди граждани, обикновено намиращи се в Истанбул, но някои и в Западна Европа и са от съответната емигрантска общност - сирийци, афганистанци, мароканци, кюрди... Впрочем най-големият
бум напоследък
е на мароканци Тръгват от Мароко, летят до Турция и след това минават през Балканите, като показателното е, че предпочитат балканския коридор.
Проблемът е, че превозвачите станаха агресивни - не спират на полицаи, предпочитат тежък инцидент, дори сблъсък с полицейски коли (случаят с двамата убити полицаи в Бургас, убития полицай на Околовръстното шосе). Новите каналджии виждат, че за хора от техния “бизнес”
няма тежки наказателни присъди,
обикновено се стига до споразумения и условни, затова и рискуват.
Прави впечатление, че миналата година нямаше случаи на загинали мигранти в България, но имаше на убити и ранени полицаи. Докато сега в рамките на 3 месеца има 18 мигранти от Афганистан, които се задушиха, след това 1 починал в катастрофа на магистрала “Тракия”, а сега и още един смъртен случай в нощта срещу понеделник.
В тази схема понякога участват даже аматьори, не криминално проявени лица, като миналата седмица имаше
почти комичен екип -
военен, жена му и младеж, който е избягал от вкъщи и майка му го търси. Така обаче затрудняват полицията, организаторът веднъж работи с един, друг път с друг шофьор и няма устойчива група, по членовете на която да се работи.
Много лесни станаха достъпът до тези криминални предложения през социалните мрежи – намира се група във вайбър, WhatsApp или криптирана в Telegram, където ти предлагат 4000-5000 евро курс от турската граница до София.
Трафикът е рекорден
Последната година е с най-голям брой незаконно преминали мигранти през Балканите от 2016 г. насам. В Европа има три основни входа за мигранти от Третия свят - Балканите, Италия и Испания. През 2015 г. 1,1 милиона влязоха през балканския коридор, основно през Гърция. Тогава бе и рекордът на регистрираните официално незаконни емигранти в България - 33 000. През 2022 г. са 18 700. Полицията ги регистрира на три нива. На вход - основно Гранична полиция, вътре - охранителна полиция, когато задържа, и на изход - пак Гранична полиция ги задържа.
На изход полицията гледа кои от задържаните лица са без биометрия (когато незаконен мигрант е задържан, задължително му се взема биометрия и влиза в европейската база данни - Евродак). По данни на Фронтекс от 330 000 незаконни мигранти, влезли в ЕС, 145 000 са преминали през Западните Балкани за 2022 г. Въпросът е какъв е броят на нерегистрираните незаконни мигранти, преминали през България - ако използваме регистрациите на Гранична полиция, на изхода половината мигранти са без регистрация. Т.е. груба сметка показва, че приблизително
33 000 - 35 000 незаконни мигранти са минали през България
В заключение: Шенгенското споразумение и Дъблинското споразумение не работят добре. Вече има много голяма мигрантска общност в Европа, която финансира “издърпването” на още техни сънародници. По-старите мигранти имат право да гласуват и те гласуват срещу антиимигрантски закони. Националистическите партии пък стават по-агресивни. В този политически възел България е под натиск. Удържането на мигрантската вълна изисква големи разходи, а над 90% от бюджета на МВР обикновено отива за заплати. Голям полицейски ресурс отива за контрол на изборите, които следват един след друг. А полицейските шефове като не знаят дали ако скоро може да имат друг началник, нямат мотив да се “натягат” и да притискат подчинените си.