Преизчислението от април не ощетява 336 хил. работещи пенсионери - нямало как да става по-рано (Обзор)
От 1 април Националният осигурителен институт (НОИ) ще преизчисли служебно пенсиите на 336 хил. работещи пенсионери. От години експертите спорят - ощетява ли тази дата хората и трябва ли да се намери по-справедлив метод.
При служебното преизчисление от 1 април се ползват данните, подадени от работодателя в НАП. Отчита се само допълнително придобитият осигурителен стаж, а не и осигурителният доход.
Ако се подаде индивидуално заявление за преизчисление на пенсията, то това се прави от първо число на месеца, следващ този, в който то е подадено. И може да се заявява всяка година. Вземат се наличните данни в системата към датата, от която се извършва преизчисляването. Така то може да влезе в сила още през март, ако заявлението е подадено в края на февруари. Тук има и още един бонус. За разлика от служебното преизчисление
при заявление от пенсионера се отчита както допълнителният стаж, така и доходът
Както “24 часа” писа, много от пенсионерите се чувстват ощетени заради датата на преизчислението - 1 април. Те изпратиха жалби до омбудсмана Диана Ковачева. Според нея по този начин “пенсионерите отново няма да получат увеличение в пенсиите си за четири месеца на годината. То ще е само за периода от май до декември на съответната година”.
Според НОИ обаче се “гарантира равнопоставеност на всички правоимащи”. Датата пък била съобразена със сроковете за подаване на данни от осигурителите в НАП, което се прави до 25-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят. По този начин данните за декември постъпват в НОИ през февруари и се обработват за целите на преизчисляването през март. Затова и първото плащане на преизчислената пенсия е възможно през април, като от института изтъкват, че сроковете позволяват преизчислените суми да се изплатят в редовния график за плащане на пенсиите още през април.
Ако преизчисляването се извършва от 1 януари всяка година, каквито предложения са правени, това не би донесло допълнителни ползи за пенсионерите, тъй като заради обмена на данните и технологичната обработка на близо 400 хил. пенсии плащането им пак би се реализирало през април, обясняват от НОИ. Според тях при извършване на преизчисляването от 1 април всяка година
не се пропуска нито един период с положен осигурителен стаж след пенсионирането
Формално това е така, защото преизчисленият размер на пенсията се изплаща 12 месеца - до следващото ежегодно преизчисляване. А на 1 юли пенсията се осъвременява с швейцарското правило.
Работещите пенсионери обаче са категорични, че им се полага увеличение за месеците от януари до април. Те, а и експерти са предлагали законови промени, за да може служебното преизчисление да влиза в сила със задна дата - от 1 януари. Ако тази възможност беше разписана, можеше хората да получат накуп увеличените суми през април. Осъвременяването през юли и на техните пенсии по швейцарското правило няма да натовари много бюджета, защото през миналата година средното увеличение за работещите пенсионери е било 13,20 лв.
Служебното преизчисляване на пенсиите започна като извънредна мярка през март 2020 г. заради COVID пандемията. През 2021 г. тя беше трансформирана в постоянна.