Допитване на “24 часа”: Над 2/3 не вярват, че политиците работят за хората (Графика)
- 12,7% казват, че избраниците им са направили нещо за тях и региона им, 50% познават тези, за които са гласували на последните избори, само по изявите им в медиите
- Повече от половината са на мнение, че големият страх на политиците е да не ги хванат в корупция, 29% смятат, че все пак имат респект от реакцията на избирателите
Какво мислят избирателите за политиците в навечерието на петите парламентарни избори в рамките само на две години? Разминава ли се дневният ред на политиците с проблемите на обикновените хора? Преди седмица започнахме онлайн допитване на сайта ни 24chasa.bg. Предложихме на читателите да отговорят на 7 въпроса, които да дадат оценка на работата на българските политици.
За седмица в анкетата гласуваха 2312 души. Повече от половината от участниците в нея изпитват недоверие и разочарование към политиците, показват резултатите.
В отговор на въпроса “За кого работят политиците в България?” над 50% посочват, че те работят само за собствения си интерес, 1/3 пък смятат, че работят единствено за “спонсорите” си.
Надделяват мненията, че избраниците изобщо нищо не работят
(6,71%) или служат повече на партиите си (6,67%), отколкото да са в услуга на народа (2,27%).
Хората не се чувстват като тези, които задават мерки и политики. В отговор на въпроса “Кого слушат политиците в България?” само 2,08% от гласувалите в анкетата са на мнение, че депутатите слушат гласоподавателите си. Много по-вероятно е да слушат семейството и родата (3,77%) и партийните лидери. Близо 41% смятат, че политиците слушатнай-много лобистите и бизнеса, а 34,41% - чуждите посолства. Неслучайно над половината анкетирани смятат, че най-големият страх на политиците е да не ги хванат в корупция - над 51% застъпват тази позиция. 16,2% подозират, че ги е страх от партийните лидери.
28,63% все пак смятат, че политиците имат респект от народната любов,
т.е. че избирателите ще реагират остро на техни грешки, гафове и действия, които са в разрез с желаното от хората.
Тенденцията за разминаването между приказките на политиците и проблемите на хората се потвърждава и от следващия въпрос - “Какво вършат политиците в България?”. На него над 2/3 от читателите посочват, че политиците решават само собствените си проблеми, а 3,38% смятат, че обръщат внимание на хората. Напротив - 1/4 смятат, че те усложняват проблемите на обикновените граждани.
Логиката на отговорите съвпада и с тази на въпроса “Вашите народни избраници решавали ли са проблеми на вас и на мястото, в което живеете?”. Внушителните 87,53% заявяват, че не са. Партиите спускат листи от кандидати в многомандатните избирателни райони, т.е. подразбира се, че един депутат трябва да е разпознаваем от съответния регион, да се среща със структурите и избирателите. Но в отговор на въпроса “Познавате ли тези, за които гласувахте на последните избори?” близо половината - 49,9% от
гласувалите в анкетата заявяват, че ги познават само от участията им в медиите,
а 40,21% твърдят, че не ги познават. Около 10% посочват, че са се срещали с тях на живо.
А за какво в крайна сметка вземат заплати депутатите? Най-много - 62,45% отговарят, че народните представители го правят, за да се кара в парламента с опонентите си. Само 7,2% смятат, че народните представите са в НС, за да пишат и приемат закони. Онези, според които решаването на проблемите на избирателите е приоритет на политиците, са само 3,5%.(24часа)