Грузински урок за българските патриоти

15.03.2023 15:48 Валери Найденов
Протестиращи по улиците на Тбилиси Снимка Ройтерс

Или защо фондациите надвиват демокрацията

Кой смятате, че победи в Грузия – демокрацията или либерализмът? Ние смятаме, че те са двете страни на една и съща монета, но доста често тези две идеологии воюват помежду си. И когато либерализмът получи помощ от чужбина, демокрацията обикновено губи.

Както е известно, управляващата партия “Грузинска мечта” се опита да прокара същия закон, който у нас обещава “Възраждане” – да задължи неправителствените организации (НПО), които получават грантове от чужбина, да се регистрират като “агенти за чуждо влияние”.

Те са си такива, но пък, от друга страна, закъде е Грузия без чуждото влияние? Грузинците са патриоти, по принцип са демократи, но тепърва трябва да бъдат превъзпитани в духа на либералните ценности. Заявката им за членство в ЕС е под тежки условия да се променят. А надзорниците за тази промяна са именно фондациите. Те са като свещените крави в Индия.

Законът мина на първо четене, но после прогресивната младеж излезе на площада и играта загрубя, ЕС размаха пръст, посолствата привикаха премиера и парламентът се принуди да бие отбой. И ето как

либерализмът

надви

представителната

демокрация

Твърди се, че протестиращите са били около 20 хиляди. А за партията “Грузинска мечта” на последните избори гласуваха близо 1 милион. 1 към 40. Така че кой е по-силен - вотът на народа или гласът на площада? Демокрацията или либерализмът?

Опитът от грузинските протести е много поучителен за нашата партия “Възраждане”. Тя е много по-слаба от “Грузинска мечта”, а обещава много по-велики подвизи. “Мечтата” има цели 90 от общо 150 депутати, докато “Възраждане” имаше едва 27 от 240 в последния парламент. На 2 април се очаква да го докара до 40 мандата, но и това ще е едно нищо. За да постигне и 10 на сто от обещанията си, на “Възраждане” ще ѝ трябва най-малкото квалифицирано мнозинство плюс железни нерви. Второто може би го има, но за първото – забравете. От умрял човек писмо.

През целия български преход 3 пъти една партия е имала над 50 на сто от мандатите в парламента. В два от трите случая партията падна от коня преждевременно. А за квалифицирано мнозинство и дума не може да става.

Площадът винаги ще е по-силен от “Възраждане”, тъй като той принадлежи на фондациите, социалните мрежи, посолствата, студентите и

всички, които

живеят около

жълтите павета Още през 1990 г. паветата свалиха не едно, а две правителства на Луканов. През 1997 г. пак паветата прогониха правителството на Виденов и целия парламент. През 2013 г. те свалиха първото правителство на Бойко Борисов и закриха парламента малко преди да му свърши мандатът. Но само дни по-късно вятърът на паветата се обърна и те започнаха да клатят правителството на Орешарски, зад което стояха БСП, ДПС и златният пръст на Сидеров. То пък падна през 2014 година. Днешната политическа криза тръгна пак от площада и вече 2 години демокрацията е отменена.

Това означава, че дори г-н Костадин Костадинов да състави еднопартийно правителство, което изглежда невероятно, площадът ще му наложи вето. Както вече казах,

тълпата, която владее паветата, винаги има

за съюзник международната общност и младежката наивност.

Така е в Грузия, така е и у нас. А парламентът винаги е сам, неуверен в себе си и уплашен. И как да е уверен в своята преценка, когато не е избран пряко от народа, а е назначен от олигархията благодарение на партийнолистовата избирателна система. Такъв парламент е винаги с насрани гащи.

В Грузия партията “Грузинска мечта” очевидно се ползва с народната подкрепа, тъй като печели самостоятелно парламентарно мнозинство три пъти поред - нещо непостижимо в България. Тя е пронатовска и проевропейска, но малко сдържана и реалистична към Русия. Докато нейният опонент – Единното национално движение (ЕНД), основано от знаменития Михаил Саакашвили, е още несдържано натовска и активно антируска. Както знаем, през 2009 г. Саакашвили нападна руските позиции в Северна Осетия, с което доказа своята готовност да жертва страната в името на ценностите.

Вярно, това завърши катастрофално за Грузия, а Саакашвили е в затвора, но важното е, че ЕНД е по-правоверната и по-либерална партия. Тя трябваше да е на власт, ако не бяха грузинците.

Но аз се абстрахирам от политиката, за да разгледам нещата чисто математически.

На изборите през 2012 г. “Мечтата” взе 48,68 на сто от гласовете и получи 76 на сто от мандатите - 115 от общо 150. През 2020 г. при същия процент от вота тя взе 25 мандата по-малко. Причината е, че фондациите и външният натиск я принудиха да смени избирателната система в свой ущърб. През 2016-а половината депутати се избираха мажоритарно, а през 2020-а – едва една пета. Освен това при пропорционалния вот бариерата бе свалена на 1 процент. В резултат сега в парламента има 7 партии с под 4 на сто.

Защо “Мечтата” се съгласи да размени кон за кокошка? Защото не издържа на външния натиск и натиска на тълпата. Брюксел и Вашингтон поискаха чисто пропорционална система, за да държат грузинската власт за ушите.

Пак повтарям, управлението на “Мечтата” също е пронатовско и проевропейско, но по-умерено, реалистично и малко повече център-ляво, докато ЕНД е войнствено антируска и ултрадясна. При управлението на Саакашвили Грузия оглавяваше класацията Doing business, както и друга една класация за нивото на корупцията.

Корупцията също бива два вида –

патриотична и глобалистична

Нашата ни е по-мила и затова “Мечтата” печели мнозинства във всеки отделно взет едномандатен избирателен район, докато ЕНД не успя да вземе нито един мажоритарен мандат нито през 2016, нито през 2020 г.

Изводът е очевиден – ако една партия наистина е патриотична, тя се бори за мажоритарни избори. Само те могат да дадат сила да удържи на натиска и да изпълни обещанията си. Това е лакмусът за патриотизма. Ако партията се прави на патриотична, но не иска мажоритарни избори в 2 тура – значи шмекерува.

Уви, от различните патриотични групировки до този момент нито една не минава този тест - нито “Атака”, нито НФСБ, нито ВМРО, нито сега “Възраждане”. Нито една не пожела народа си за суверен.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>