3/4 пестят от ресторант, но не и от парите за училище на детето

13.03.2023 18:52 Христо Николов
1200 споделиха на сайта на "24 часа" от какво се лишават най-много заради скъпотията.

Харчовете за какво сме ограничили, докато цените летят? Близо 90% са ограничили посещенията на ресторант, а повече от половината - покупките на мляко, сирене, яйца, плодове и зеленчуци. По-малко - 41% са намалили консумацията на хляб. Малцина обаче пестят от плащане на уроци и курсове или изобщо от намаляване разходите за образование.

Това показват гласуванията в анкета на “24 часа”, в която за седмица участваха над 1200 читатели на сайта. 

Те имаха опцията да отбележат една по една 23 стоки и услуги, като на всяка да посочат

дали са намалили купуването им, или не

Под 1/4 от анкетираните се лишават от лекарства, а над 75% твърдят, че не са ограничили купуването им.  Лекарствата по данни на НСИ са поскъпнали средно с 12% за последните 12 месеца.

За същия период стоматологичните услуги са повишили цените си с много по-малко - само със 7%, но много повече хора според анкетата се въздържат от посещение при зъболекаря. Отговорите на въпроса дали пестят от дентални услуги са поделени почти поравно между положителните и отрицателните.  (Виж инфографиката). 

При всеобща инфлация хората обичайно отлагат покупката на скъпи вещи като коли, нов дом, скъпа домакинска техника, ремонти и т.н. Почти

3/4 от българите са ограничили покупките на домакинска техника,

а приблизително толкова – 71,5%, са спрели или поне са намалили харчовете за ремонти и поддръжка на дома. Трябва да се отбележи, че в тази група стоки не всичко е поскъпнало, по-голям ръст на инфлацията има при строителните материали, но при домакинската техника той е малък. При всички случаи обаче става дума за голям еднократен разход, който не е от първа необходимост, и е естествено хората да се въздържат. 

Въпреки по-скъпопо отоплението с парно, природен газ, дърва и въглища, това е довело до частично спестяване на тези разходи. Анкетата показва, че 48,3% от българите са ги намалили, но 51,7% твърдят обратното.

Това донякъде е обяснимо, като се има предвид, че преимуществено у нас отоплението зимно време е на ток, а за битовите потребители поскъпването му през последната година е само 3,4%. А и зимата не е особено студена.

В същото време облеклото и обувките са поскъпнали съответно с 9 и с 4,6%, но много повече българи очевидно смятат, че могат да се въздържат от разходи за тях - цели 76,1% са ограничили покупките им. 

Хранителните стоки са основният проблем при инфлацията, защото средното им поскъпване за последната година мина 26%. Съвсем естествено хората са свили покупките им, но когато биват попитани от какво точно се лишават, става ясно, че решението им

не следва точно логиката на поскъпването

Най-много – 87,1% от отговорилите, казват, че се въздържат от покупката на скъпи деликатеси. 67,2% са свили покупката на захарни и шоколадови изделия - сладките неща поскъпнаха с 28% за 1 г.

Още повече хора са свили покупката на алкохол и цигари – 68,6%, а спиртните напитки са поскъпнали само с 12%, докато тютюневите изделия не са променяли изобщо цените си. Очевидно обаче при всеобщото свиване на потребление разходите за тях са преценени от потребителите като излишни. 

Кафето и чаят също поскъпнаха с немалко – с 15,3%, но явно българинът не е склонен да се раздели с навиците си и само 40,6% от хората твърдят, че са свили консумацията.

Това, което българинът смята за най-излишно в кризата е посещението на ресторант. 89,5% от анкетираните, т.е. най-много от тях, казват, че са ограничили този харч. За последната година храненето в ресторант поскъпна с 21,7%. 

Туристическите пътувания също се преценяват масово като излишен харч и 79,9% от хората прекратяват този разход. Същото се отнася и за посещения на спа, уелнес, фризьорски услуги и маникюр – 78,3% от хората решават да минат без тези “екстри”. В същата група попадат и разходите за културни развлечения – за 76,5% от хората това е излишен лукс. 

Приятната изненада в анкетата е, че за българите образованието остава приоритет въпреки високата инфлация. Икономистите винаги твърдят, че в години на криза човек трябва да инвестира в себе си под формата на усъвършенстване и професионална квалификация и преквалификация.

Независимо, че разходите за образование са поскъпнали с 22% за последната година, едва 31,1% са преценили да спестят от тези разходи. Останалите 68,9% продължават да харчат за учебници, книги, курсове, училищни или университетски такси.

А почти всеки пети - 18,4% от отговорилите, твърди, че не му се налага да пести заради инфлацията.

Този дял от населението на практика е равен на онези двайсетина процента от българите, чиито доходи надвишават средната работна заплата. 

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>