Кабинетът “Донев” с втори опит да въведе механизъм за разследване на главния прокурор (Обзор)
Новите депутати да го приемат, надява се Зарков
Втори опит да се въведе механизъм за разследване на главния прокурор ще направи служебният кабинет на Гълъб Донев. Вчера той отново прие поправки в Закона за съдебната власт и НПК, а веднага след като новият парламент се събере, ще ги внесе в него.
Такъв проект служебният кабинет бе внесъл и в разпуснатото вече 48-о народно събрание още на старта му. Промените в двата закона са част от задължителните, които България трябва да приеме, за да получи втория транш от парите си по Плана за възстановяване и устойчивост. Както “24 часа” писа, от 20 внесени от служебното правителство закона по плана депутатите успяха да приемат едва 3.
Промените се очаква да помогнат и за влизането на България в Шенген. През декември Нидерландия наложи вето на членството ни именно с мотива, че у нас не се правят съдебни реформи.
След като отлежаха няколко месеца, депутатите от 48-ото НС приеха на първо четене едва в края на януари проектите, подготвени от екипа на служебния правосъден министър Крум Зарков. После не се разбраха дали да се съкрати срокът между двете четения, каквото предложение направили от “Демократична България”, за да мине и второто четене преди разпускането на парламента. “Против” бяха ГЕРБ и ДПС, а от БСП се въздържаха. По време на гласуването обаче липсваха депутати от десните и “Промяната”, затова и гласовете “за” не стигнаха. Всъщност и да беше станал 3 дни срокът до второто четене, времето пак нямаше да стигне, тъй като президентът Румен Радев ги разпусна на 2 февруари - преценил, че така или иначе няма да има мнозинство, твърдят запознати.
Веднага след разпускането на парламента ГЕРБ поиска Конституционният съд да тълкува понятието “независимост на съдебната власт” и да каже дали освен независимост от другите две власти - законодателна и изпълнителна, то включва и независимост между трите органа на съдебната власт - съд, прокуратура и следствие.
Според предложения от правителството проект разследването на главния прокурор и заместниците му ще се извършва от специално назначен (ад хок) прокурор, избран между наказателни съдии с ранг върховен съдия. Обвинител № 1 да може да се освобождава предсрочно или временно да бъде отстраняван не със 17, а с 13 гласа от Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), е друга от промените. Същото мнозинство ще може да избира и шефовете на ВКС и ВАС и др.
“Законопроектът ще свали над 70 осъдителни решения срещу България. Без него съдебна реформа няма да има, това е лакмусът за наличие на политическа воля. Надявам се да бъде приет в първите месеци на новото Народно събрание”, каза вчера правосъдният министър Крум Зарков.