КЗК разшири проверката срещу веригите, вече разследва дали заради такси се вдигат цените (Обзор)
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) разшири обхвата на предварителното проучване на търговските вериги, съобщи ведомството. То започна на 16 февруари, като първоначално КЗК обяви, че проверява веригите за забранени картелни споразумения и за т.нар. абсолютни забрани.
Според Закона за защита на конкуренцията такива са например бавенето на плащания на доставчиците, налагането на условие те да не предлагат на друг търговец по-добри условия за продажба и др.
Сега обаче комисията разширява проверката, като включва в нея и т.нар. условни забрани, които бяха добавени в закона в края на 2021 г. и се проверяват толкова мащабно за първи път в България.
Това са общо 8 забрани, като най-важната от тях е, че не е разрешено търговец да иска от доставчика да му заплати всичките или част от разходите за намаляване на цените на хранителни стоки в рамките на промоция. Според публични оплаквания на производители на храни това е честа практика в България и когато търговска верига обяви промоция на даден продукт, това почти винаги означава, че доставчикът му също се е съгласил да достави на веригата на много ниска цена определени количества.
Друга такава забрана, чието спазване сега също ще се проверява, е търговец да иска от доставчика да му заплати част или всички разходи за рекламиране и за маркетингови дейности за доставяния от него продукт. Забранено според закона е и търговска верига да иска от доставчика да ѝ плаща отделно за помещението, в което съхранява продукта, или да иска такси за транспортни и логистични разходи.
В закона обаче всички тези и няколко други условни забрани са под условието, че се наказват само ако не са били договорени предварително в писмен договор между двете страни и не са описани ясно и недвусмислено в тези договори.
Глобите за налагането на такива условия са между 5 хил. и 300 хил. лева, като законът ги предвижда само за търговци с над 3 милиона лева годишен оборот.
От антимонополната комисия твърдят, че ако събраната информация даде доказателства за такива практики, те ще се самосезират, за да наложат санкция. Особено ако практиките водят до увеличаване на цените на дребно.
Същевременно от Комисията за защита на конкуренцията напомниха, че ще осигурят анонимност на производителите и доставчици на хранителни стоки и селскостопанска продукция, ако подадат сигнал срещу търговец.