Как движението на тектоничните плочи влияе върху земетресенията у нас? (ИНФОГРАФИКА)
Евроазиатска
Евроазиатската плоча се мести към запад-югозапад. Южните и източните граници са сеизмично най-активни. Опустошителни земетресения с магнитуд от 8 по скалата на Рихтер се наблюдават край остров Крит. През 365 г. сл. Хр. по исторически сведения там са загинали 50 000 души.
През 1303 г. от трус със същата сила е тръгнало цунами, което изхвърля кораби от пристанището в Александрия на 3 км навътре в сушата. Според сеизмолога Константинос Синолакис последното голямо земетресение в Крит е от 1403 г., а такива бедствия се случват на всеки 600 до 800 години. Вече сме влезли в “прозореца”, в който може да се наблюдава подобно опустошително бедствие в района на Елинската дъга с магнитуд 8,5 по Рихтер.
В същото време тя се подпъхва под Мизийската микроплоча, която обхваща Дунавската равнина, и я повдига. Така Балканите се издигат средно с 4 до 6 мм на година вследствие на напрежението, което се освобождава чрез земетресенията.
През Мраморно и северната част на Егейско море пък минава Северноегейският ров. Той се движи под Халкидики, а на изток върви към Истанбул. В тази зона също стават мощни земетресения.
Африканска
На юг от остров Крит Африканската плоча се премества на север с около сантиметър на година и се подпъхва под Евроазиатската. Мястото на субдукция се нарича Елинска дъга, която е силно сеизмична. От земетръсната дейност се е образувало Егейско море. Сложната активност на района се допълва от факта, че към него се придвижва и Анадолската плоча, избутвана от Арабската.
Анадолска
Анадолската микроплоча е континентална. Тя е част от Евроазиатската, като границите й минават в Северноанадолския разлом, а “шевът” с Арабската образува Източноанадолския разлом. Най-силните земетресения там са с магнитуд 7,8 по скалата на Рихтер - на 6 февруари 2023 г. и през декември 1939 г.
Според американски учени Анадолската плоча е най-активната в света. На юг и югозапад се движи към Елинската дъга. При това посоката е обратна на часовниковата стрелка. А Африканската се подпъхва под нея. Всичко това създава огромно сеизмично напрежение, заради което стават опустошителни трусове.
Арабска
Арабската плоча е била част от Африканската допреди 25 милиона години. Днес тя се придвижва на север към Евроазиатската и избутва по-малката Анадолска плоча на югозапад към Средиземно море.
Вранча
Земетресенията в района на планината Вранча, Румъния, оказват силно влияние върху България, защото огнището е на около 150 - 200 км под повърхността. Колкото по-дълбоко е то, толкова по-опасно е за отдалечените от епицентъра райони. Горната мантия на земната кора в тази част на Европа все още е гореща и затова земните пластове се движат и в дълбоките си части се разкъсват.
Най-опустошителните земетресения тук са били с магнитуд 7,7 по Рихтер през 1940 г. и 1977 г.
Какво представляват плочите?
Най-горният слой на Земята е съставен от 7 големи и множество по-малки тектонични плочи твърда скала, които опасват земното кълбо подобно на одеяло на кръпки. Геолозите ги оприличават на броня на автомобили, които се сблъскват, слепват и отново се разкъсват. Те се движат една към друга с различна скорост - между 2 и 16 см на година. Приплъзванията между тях предизвикват земетресения. Граничните зони са най-опасни, там са и опустошителните трусове.
Тектоничните плочи биват континентални и океански, като границите им невинаги са били такива, каквито са днес. Германският изследовател Алфред Вегенер забелязва в началото на XX век, че едни и същи фосили на животни или растения се откриват на различни континенти, които не са свързани. Така предполага, че в далечното минало конфигурацията на континентите е била съвсем различна.