Студентката на годината повтаря житейския път на Румен Радев – математическа гимназия в Хасково и училището за летци. Пожела й да бъде първата жена президент
- 21-годишната Радина ще ръководи полетите на военните пилоти
- Младите да изметат невежеството и лъжата от обществения живот, призова държавният глава
21-годишната Радина Бодурова, която учи да ръководи полети на военните пилоти, е студентът на годината сред 200 хил. български младежи.
Признанието и отличието получи от президента Румен Радев.
Впечатлен от младата дама, той ѝ пожела да е първата жена президент.
Радев дори видя младата курсантка от Висшето военновъздушно училище “Георги Бенковски” в Долна Митрополия да върви по собствените му стъпки - там е завършил като военен пилот самият той, а преди това математическата гимназия в Хасково, отличничка от която е и бъдещата ръководителка на полети.
Радина избрала пътя си, защото пагонът ѝ давал увереност и отговорност. Да бъде военна, пък е семейна традиция - в рода ѝ има много, като главният е баща ѝ.
“Представям не само себе си, не само военното училище, а цяла институция, която е известна на всички в България, а и в света”, обяснява отличната курсантка.
Влязла лесно във висшето училище заради добрата си подготовка от училище по математика и английски език - основополагащи дисциплини за следването. За да попаднеш във Висшето военновъздушно училище, минаваш през физически изпит, медицински прегледи, общообразователен изпит и психотест. На медицинските прегледи се запознала с приятеля си Борислав. В един и същи курс са, той ще става пилот.
Приятелите на Радина в началото се чувствали странно заради избора ѝ, но се гордеели с нея. Винаги я подкрепяли. На всяка среща разпитвали за подробности от военния живот.
“Може да знаят какво е армията, но какво се случва в самите училища, на много хора не им е ясно”, казва момичето.
Младата курсантка облича униформата в поделението и при официални мероприятия.
Поддържа добра физическа форма с упражнения във фитнеса. Много обича да пътува, да обикаля по планините и да изкачва върхове. Намира време за приятелите си. “За да мога да се отпусна, да се откъсна малко от военната атмосфера и да се върна към това, че всъщност съм и един млад човек”, признава бъдещата военнослужеща.
Представя си се като развита личност, която може “да бъде достоен пример за младото поколение”. В професията си мечтае да е много успешен и отговорен ръководител на полети. Засега не мисли за чужбина. “Обичам България и смятам, че младите хора трябва да останем тук, за да може държавата да се развива. Като бях 3 месеца в чужбина,
разбрах, че по-хубава от България няма
Това си е нашата родина и трябва да си останем тук.”
Радина е носител на тазгодишната голяма награда.
(За останалите призьори виж долу.)
На младите хора на България се пада задачата да променят моралния климат, да изметат невежеството и лъжата от обществения живот, за да изградим заедно справедливо, морално и достойно общество, обърна се Румен Радев към залата.
Дръжте високо нивото на националните ни амбиции, призова той студентите и ги посъветва да не се примиряват с “несправедливостта, корупцията и безхаберието, които раждат безнадеждност”.
Напомни, че именно безнадеждността е прокудила стотици хиляди млади от България в годините на прехода.
Мнозина се примириха и приеха безизходицата като национална орисия, но вие сте друго поколение
и пред вас има много нови възможности и хоризонти - очаквам да приемете вашата поколенческа мисия да отхвърлите фатализма и да отстоявате справедливостта и прогреса, поиска държавният глава от студентите.
Заръча им да са критични и непримирими. И на фона на всякакви стратегически цели, които се обявяват на старта на поредната предизборна кампания, да знаят, че “най-важната стратегическа цел за България е духовното и физическо развитие на младите хора”. Ако не се инвестира в тях, всички останали цели губят смисъл, обяви президентът.
Предупреди още, че явно надеждата за мирен и спокоен свят се отлага за неопределено бъдеще. Но който развива наука и високи технологии, задава световния дневен ред.
Приемете предизвикателството да преведете страната ни през тези турбулентни времена към нови висоти, към нови измерения – ще трябва много да знаете, да можете и да вярвате в бъдещето на България, призова още Радев.
15 отличени сред 200 хиляди студенти у нас
За 16-и път се връчва призът “Студент на годината”. Отличниците измежду всички 200 хил. студенти у нас се излъчват от самите им колеги - организатор на конкурса и церемонията е Националното представителство на студентските съвети.
Най-активните студенти през 2022 г. бяха 157, излъчени в 15 направления на науката, изкуството и спорта.
Денис Асенов от Русенския университет “Ангел Кънчев” е отличникът в категория “Педагогически науки”, получил приза си от председателя на СОС Георги Георгиев.
Ректорът на УНСС проф. Димитър Димитров връчи наградата за “Хуманитарни и социални науки” на Атанас Радев от Софийския университет.
Министърът на правосъдието Крум Зарков отлични победителката в “Правни науки” Вяра Трифонова от Пловдивския университет.
За “Стопански науки” печели Валери Коничева от УНСС, в категория “Природни науки, математика и информатика” - Димитър Събев Димитров от Висшето военноморско училище “Никола Й. Вапцаров”.
Вицепремиерът Атанас Пеканов връчи наградата за “Технически науки” на Рени Сярова от университета “Асен Златаров” в Бургас. Приза в “Аграрни науки и ветеринарна медицина” заслужи Весела Славева от Лесотехническия университет.
В област “Здравеопазване” студент на годината е Здравко Иванов от Медицинския университет в Пловдив.
Кубрат Пулев пък обяви наградата за “Спорт” - на звездата ни в художествената гимнастика Боряна Калейн, която сега е студентка в НСА. А ръководството на НПСС връчи на боксьора отличие за развитието на българския спорт сред студентската младеж.
В категорията “Изкуства” приза заслужи Иван Тодоров от Националната художествена академия.
Наградата за направление “Сигурност и отбрана” заслужи Борислав Иванов от Висшето военновъздушно училище “Георги Бенковски”. Оказа се, че това е приятелят на студентката на годината Радина Бодурова.
В категорията “Чуждестранен студент в България” наградата беше връчена от посланичката на Мароко Закия ил Мидауи на Марк Шнайдер от Германия, който се обучава в Медицинския университет във Варна.
А за “Български студент, обучаващ се в чужбина” беше отличена Елена Николова, която следва в Италия.
Зам.-министърът на образованието и науката проф. Албена Чавдарова връчи наградата в категорията “Докторант на годината” на Теодор Ангелов от Медицинския университет в София.
Доц. инж. Ивайло Симеонов, кмет на община Елин Пелин и първи председател на НПСС при създаването на студентския съюз, отличи и “Студент - доброволец на годината”. Призът отиде при Лора Фучеджиева от НБУ.