Кметът на Русе: Да помним историята си и да не позволяваме да я подменят!
Стотици русенци поднесоха цветя и венци пред Паметника на Свободата в Русе по случай 145-годишнината от Освобождението на България от османско иго.
Националният празник бе отбелязан с тържествена церемония, при която бяха строени почетният караул и Младежкият гвардейски отряд към Общински младежки дом. Военни маршове изпълняваха музикантите от Общинския духов оркестър с диригент маестро Димчо Рубчев.
„Трети март е и винаги ще бъде повод за благодарност. Да помним историята си и да не позволяваме на никой да я подменя. Да бъдем признателни към всички народи, помогнали ни да се освободим. Нека примерът за опълченците продължи да осветява пътя ни. Да отгледаме и такова бъдеще – будни, смели и нетърпими към неправдата български деца“, обърна се към присъстващите кметът Пенчо Милков.
Празнични слова произнесоха още председателят на Общинския съвет Иво Пазарджиев и областният управител Анатоли Станев.
Сред гостите на събитието бяха заместник-кметовете на Община Русе Магдалина Илиева, Енчо Енчев и Димитър Недев, ректорът на Русенския университет „Ангел Кънчев“ акад. Христо Белоев, началникът на Военно окръжие I степен – Русе подп. Васил Петров, началникът на Регионалното управление на образованието д-р Росица Георгиева, редица представители на местната и държавна власт от региона, както и председателят на Окръжния съвет в Гюргево Думитру Беяну, неговият заместник Кристиян Анкуеску, кметът Адриан Ангелеску, администраторът на Община Гюргево Йонел Мускалу, а също и изпълнителният директор на Асоциация „Еврорегион Данубиус“ Лили Ганчева.
Заупокойна молитва и благодарствен молебен за падналите герои в борбите за освобождение отслужи Негово Високопреосвещенство Русенският митрополит Наум и свещеници от Русенската Света Митрополия.
В програмата се включиха квартетът на Детска вокална група „Слънце“ при Общинския детски център за култура и изкуство с ръководител д-р Наталия Константинова и талантливата Детелина Димова от Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“.
След церемонията русенци се насладиха на изпълненията на гайдарската група към НЧ „Стефан Караджа 2018“, а в 12 на площада пред сградата на Общината се извиха хора, организирани от фолклорен танцов клуб „Родолюбец“ - Русе.
Малки и големи русенци и гости на града можеха да се докоснат до колекция от униформи и оръжия, организирана в непосредствена близост до Паметника от Национално дружество „Традиция“ клон „Ангел Кънчев“.