Политиците пред избори: Искам, но не мога

02.03.2023 13:11 Евгени Петров
Новите избори за парламент са насрочени за 2 април.

Започва поредната предизборна кампания. Петата за последните 2 години, което е мрачен рекорд. А президентът Радев се превърна в рекордьор по най-много назначени служебни правителства. Отбелязахме рекорд и по най-ниска избирателна активност.

Всичко изброено дотук сякаш прави неизбежно постигането (най-после) на парламентарно мнозинство, което да застане зад редовно правителство. Прекалено много станаха проблемите и във вътрешен, и в международен план, които не търпят отлагане, или временни решения на временно правителство.

Ако перифразираме една максима за мира и войната, след толкова много служебни кабинети, тя би звучала така: „И най-лошото редовно правителство е по-добро от най-доброто служебно“. За съжаление не съм оптимист, че това ще се случи.

В навечерието на официалната предизборна кампания различни допитвания и сондажи сочат, че в обществото цари недоверие и песимизъм по въпроса за съставяне на редовно правителство. А съвсем малко са онези, които виждат възможност за широка евроатлантическа коалиция между ПП/ДБ и ГЕРБ/СДС. Според „Алфа Рисърч“ те са едва 5% срещу 30 на сто на обратното мнение.

Тези настроения не са изненадващи. Стартовите позиции, от които тръгват партиите и коалициите в предизборната борба, са същите, каквито бяха и на финала на предишните избори. Без промяна е и избирателната активност. Има почти пълен паритет между оформилите се 2 основни политически сили, или както вече ги определят консервативното срещу либералното. Новото всъщност е официализираната предизборна коалиция между ПП и ДБ с две цели: първо място на изборите и генерална репетиция за съвместното явяване на местния вот.

На обратната страна на везната – за постигане на парламентарно мнозинство, което да подкрепи редовен кабинет - има цяла камара „тежести“: приемането ни в Шенген, продължаване на усилията ни за влизане в Еврозоната, закони по плана за възстановяване и устойчивост /ПВУ/, редовен бюджет, край на поредицата служебни правителства под ръководството на президента. И една немаловажна причина – натискът за преодоляване на политическата криза от западноевропейските ни партньори.

Иначе казано – обществото иска редовно правителство, но не вижда как ще бъде постигнато.

Отделните политически сили изглежда също не виждат такава възможност. В двата големи коалиционни блока вече се допуска идеята за бързо раздаване на мандатите и насрочване на пети поред предсрочни избори през лятото, ако резултатите им на 2 април са близки и съставянето на мнозинство се окаже невъзможно.

Разбира се, в търсене на варианти за излизане от този блокаж се споменават и възможностите за т.нар. „експертен кабинет“ или дори парламентът да превърне това служебно правителство в редовно, но те винаги са политически, доколкото изискват подкрепата на парламентарно мнозинство. И никога не се знае колко /не/устойчиви могат да бъдат.

Разбира се, извън аргументите дотук са възможни и всякакви изненадващи варианти, ако си припомним, че животът е най-добрият сценарист. Ние не знаем например дали „Левицата“ и „Български възход“ ще влязат в парламента и с какъв резултат. Не знаем дали и с колко те могат да победят реформаторските сили и дали като лявоцентрискта коалиция не биха намерили път именно към левите сили. Но това са все възможности, които засега изглеждат малко вероятни.

В заключение – на старта на предизборната кампания поне в едно има съвпадение между общественото мнение и политическите позиции: и двете „страни“ искат да има правителство, но не виждат как това може да се случи.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>