Основната лихва вече над 2%, ще се плаща повече при задължения, но от лятото (Обзор)
Може да повлияе върху някои заеми, на лизинга за колите, а банките може да затегнат още кредитирането
Централната банка вдига рязко основния лихвен процент - от 1 март той става 2,17%, съобщиха от институцията. Това е най-високо ниво от 2009 г. Само месец по-рано лихвата бе 1,82%, a пpeз янyapи - 1,42 на сто. Преди половин година основният лихвен процент беше нула.
Нивото му обаче не се отразява пряко върху оскъпяването на кредитите и на доходността от депозитите. Заемите, които банките отпускат, се олихвявят спрямо нивата, ycтaнoвeни oт Eвpoпeйcкaтa централна банка.
Последните данни на БНБ за януари например показват, че
средният лихвен процент при ипотеките се е вдигнал минимално
- с 0,01 на сто до 2,61%, а годишният процент на разходите, в който попадат всички такси и плащания за обслужване на заеми, дори се понижава до 2,82%.
Това е причината за бума на кредитите - само през 2022 година домакинствата са взели нови заеми за над 4,6 млрд. лева, като общата им стойност е стигнала 33,127 млрд. лв., показват данните на БНБ. Това е абсолютен рекорд, който трудно може да се сравни с предишни години. А за последните 10 години задлъжнялостта на домакинствата почти се е удвоила, след като в края на 2012 г. е възлизала на 18,717 млрд. лева.
През миналата година безспорно първо място държат заемите за имоти - взети са нови за 2,371 млрд. лева. Причината е рекордно ниското ниво на лихвите и отчасти липсата на алтернативи за инвестиции, което насочи милиарди към имотния пазар.
Все още обаче има много малка част от кредитите, които са обвързани с основната лихва, и при тях може да има повишение на вноските.
Основната лихва има пряко отражение при забавяне на плащания,
дължими към държавата или общините. Защото за просрочени задължения наказателната лихва е основният лихвен процент плюс 10 пункта добавка. Това означава, че за неплатени навреме дългове оскъпяването става 12,17% на година. Това обаче ще е в сила едва от средата на годината, защото БНБ определя нивото на наказателната лихва два пъти в годината - на 1 януари и 1 юли.
Като правило, когато икономиката се забавя, скоростта на нарастване на основната лихва се понижава, за да стимулира икономическия растеж. И обратно - когато икономиката расте твърде бързо, процентът се повишава като спирачка пред инфлацията.
Има още две направления, където основната лихва може да даде отражение. Както при класическите заеми и при някои кредитни карти
има променливи проценти на оскъпяване, които са обвързани с основния лихвен процент
При лизинга за автомобилите основната лихва е референтна стойност, а годишното оскъпяване се определя, като се слага надбавка, най-често свързана с движението на индекси, например EURIBOR.
Според финансисти колебанията на основния лихвен процент косвено влияят върху изискванията за финансиране. Повишението може да доведе до затягане на изискванията при отпускането на заеми.