Газът през март е по-евтин отпреди година – 106,74 лв. (Обзор)
Намалението спрямо февруари е 14%
Природният газ поевтинява през март до 106,74 лв. и падна под нивата през март миналата година, тоест дори преди “Газпром експорт” да спре доставките за България, което стана на 27 април.
През март 2022 г. цената беше 113,73 лв. за мегаватчас.
Първоначално “Булгаргаз” на 8 февруари внесе заявление в КЕВР за цена на газа през март 119,33 лв. за мегаватчас. На откритото заседание на 23 февруари се коментираше цена от под 110 лв. А на 1 март сутринта компанията внесе последно предложение, на база на котировките за целия февруари за 106,74 лв. Тази цена е 14% по-ниска от февруарската, която беше 124,34 лв. за мегаватчас.
Причината за поевтиняването е, че от средата на февруари котировките на нидерландската борса TTF са около и под 50 евро за мегаватчас, а в последния ден на най-късия месец паднаха до 47,66 евро. Трендът надолу продължава и на първи март мегаватчас струва 47,4 евро.
Горивото все пак е по-скъпо, отколкото са борсовите цени, заради нагнетения газ в хранилището в Чирен. “Складирането” на количествата в него стана при пикови цени на борсите през август, септември и октомври. Това са най-високите нива за няколко години, през август мегаватчас струваше 297,89 лв., през септември - 353,21 лв., а през октомври - 233,36 лв.
В съобщението на КЕВР се посочват и източниците в ценовия микс. Включено е цялото договорено количество азерски газ, доставян по връзката между България и Гърция (IGB), на цени според действащия дългосрочен договор. Тези количества покриват 33,54% от потреблението на страната и имат ключово значение за постигане на благоприятни цени на синьото гориво, пишат от енергийния регулатор.
След организиране на тръжна процедура за 2023 г. “Булгаргаз” е сключил за март два договора за доставка на втечнен природен газ (ВПГ) с търговци от региона. Договорите са сключени след извършена комплексна оценка на всички подадени в тръжната процедура оферти, при изисквания за минимална доставна цена и предложен начин на плащане.
В ценовия микс за месеца общественият доставчик е включил и количества природен газ от добив от хранилището в Чирен. Заради намаленото прогнозно потребление на природен газ за март “Булгаргаз” е включил в ценовия микс по-малки количества от Чирен в сравнение с предварително планираните. Снижаването на борсовите котировки през февруари е дало възможност на компанията да продължи виртуално да нагнетява природен газ на значително по-ниски цени, което оптимизира ценовите равнища на съхраняваните количества.
“Продължаващото намаление на цената на природния газ е много благоприятен фактор за топлофикациите, индустрията и крайните потребители. България и Европейският съюз се справиха отлично след спиране на доставките от “Газпром”. Не се оправдаха апокалиптичните сценарии за мрак и студ, заяви председателят на КЕВР Иван Иванов.