Франция свали САЩ от върха във високите технологии с наука, а не с игрички за виртуална реалност (Инфографика)
- 54 млрд. евро планират да инвестират френските власти в IT сферата до 2030 г.
- В последната година Париж изпревари Лондон и Берлин - вечните първенци в техиндустрията
Колосални финансови загуби и раздяла с десетки хиляди работници белязаха технологичния сектор през 2022 г. Изненадващо обаче за първа година, Франция задмина процентно по ръст на приходите дори обичайния първенец по отношение на технологичните стартъпи - САЩ. Младите компании във Франция отбелязаха рекордни печалби от 14,6 млрд. евро на фона на 13,5 млрд. евро за предходната 2021 г.
За сметка на слабото представяне на конкурентните страни, а и немалко бизнеси, напускащи Европа заради чудовищната инфлация, тази печалба на Париж е впечатляваща и говори за бъдещи перспективи.
Една съществена разлика се наблюдава в технологичното развитие на САЩ и това на Франция и тя може да се окаже ключова за развитието на бизнеса в идните години. Докато отвъд океана акцентът в технологичното развитие е поставен върху създаването на симпатични аватари във виртуален свят - каквато е идеята за метавселената на собственика на компанията - майка на фейсбук, “Мета” Марк Зукърбърг, във Франция се залага на абсолютната противоположност. Приоритет на стартъпите от Париж се оказват т.нар. дълбоки технологии, или
техника, базирана на научни изследвания и открития
Те създават впечатлението, че са по-сериозни, сложни и неуловими за средния потребител на социалните мрежи, но пък намират приложението си в редица бизнеси.
Французите изповядват теорията, че именно съсредоточаването върху иновации, улесняващи работните процеси, ще реши настоящите проблеми на XXI век. Светът се сблъсква с изменението на климата, появата на епидемии и много други препятствия, а страната се надява да играе решаваща роля в справянето с подобни кризи. Ярък пример за предимствата на дълбоките технологии се оказа изобретяването и разпространението на ваксините за COVID-19 за по-малко от една година. Това беше мащабна кампания, обхванала целия свят. В миналото тя би отнела десетилетие.
И докато метавселената е в устата на всеки, интересуващ се от развитието на технологиите, то през изминалата 2022 г. на кратка разходка из парижките изложения в техсектора ясно изпъкваха стартъпи с непознати имена, но с обещаващи иновации. Според Крис О'Брайън, американски технологичен журналист, френските власти искат да наложат страната като първенец в Европа, залагайки на сериозно финансиране по държавни програми. Но дали това ще проработи? Френското правителство вярва в идеята си, а що се отнася до икономически перспективи, бизнесът е съгласен.
Може да се каже, че идеята вече е задействана и дори са видими резултатите от нея -
приходите за 2022 г. например са близо 3 пъти по-високи от тези през 2020 г.
Това говори за скоростни темпове на растеж. (Виж инфографиката)
Ефектът е постигнат чрез интензивна правителствена дейност, отличаваща се от всяка друга в Европа. Тя е предназначена да повиши значително нивото на националната стартъп екосистема. Докато други региони играят предпазливо към компаниите със силно нетрадиционни идеи, Франция залага на иновациите и предприемачеството като разковничето в нейната бъдеща икономика.
Вместо да се тревожи за оцеляването на въпросните нововъзникващи фирми, страната се фокусира върху създаването на работни места. Тази политика определено е подкрепена от логика. Неизбежно е да има фалити, тъй като обикновено идеите на основателите на стартъпи са модернистични и дръзки.
Това предполага, че само най-смелите и най-подготвените ще оцелеят на фона на нестабилната икономическа ситуация. Факт е обаче, че чрез десетките си програми за развиване на нов бизнес
Франция осигурява равен старт на всеки, осмелил се да опита
“Убеден съм в здравината на нашата екосистема - казва френският цифров министър Жан-Ноел Баро. - Нашите предприемачи показаха издръжливост в предишни кризи... Те имат опита да се адаптират.”
През последното десетилетие след създаването на инициативата La French Tech френското правителство беше едно от най-интервенционалните в Европа по отношение на инжектирането на капитал в стартиращи фирми и разработването на широк набор от стратегии за катализиране на икономиката. French Tech е име, използвано от технологично иновативните френски фирми по целия свят. То е и акредитация, която се присъжда на френски градове, признати за тяхната стартираща екосистема.
Размерът на финансирането и броят на стартиращите фирми, създадени във Франция, се увеличиха и поставиха нацията на най-високото ниво в Европа. Никак маловажен не е и фактът, че подобни компании изплащат големи дивиденти на своите инвеститори. С около 1,1 млрд. долара са се увеличили приходите в сектора само за година (2021-2022). На фона на 1,8 трилиона печалба на водещата технологична икономика в света - САЩ, този растеж не изглежда голям, но в Европа над 14 млрд. за година са сериозен прогрес, с който Франция задмина досегашния първенец Германия. Лондон и Берлин дълги години бяха шампионите на Стария континент по отношение на техиндустрията. През изминалата 2022 г. и двете отбелязаха спад от 20%.
В САЩ ситуацията също се охлади с повече от 30% надолу от обичайния растеж. Единствено Франция отбеляза ръст от около 8,5%.
Още преди години президентът Еманюел Макрон си беше поставил амбициозната цел да създаде 25 еднорога във Франция до 2025 г. Прозвището “еднорог” е мечтата на всеки технологичен стартъп. То се използва за компании, оценени на 1 млрд. долара, които все още не са пуснати на стоковия пазар. Броят на тези стартъпи беше надминат още миналата година - 3 г. преди крайния срок. Според различни данни в момента те са между 28 и 36. Все пак бъдещето им е изложено на риск от забавяне на растежа, заради което правителството в страната си е поставило нова цел - 10 от тях да станат публични дружества на Парижката фондова борса до 2025 г.
Предстои усвояването на още 1 млрд. евро в подкрепа на технологичния сектор, с който се прогнозира
да се създадат още 37 хил. работни места и 3 еднорога в сферата на киберсигурността
В основата на всичко това е много по-мащабен план, с обща инвестиционна стойност от 54 милиарда евро, наречен “Франция 2030”. Неговата цел е да се ускори създаването на космически технологии, както и на такива, подпомагащи прехода към въглероднонеутрална околната среда.
Уилфред Дюран: Българските IT-та са работна ръка, от която Париж се нуждае
Българският бизнес все още не се е възползвал от френските технологични иновации, но пък IT специалистите у нас са квалифицираната работна ръка, от която се нуждае Франция, за да се докаже като една от най-конкурентоспособните не просто в Европа, но и в света. Това коментира пред “24 часа” Уилфред Дюран, съосновател на френския технологичен хъб в България La French Tech Sofia и стартъп консултант.
По негови думи българските кадри са особено наложителни в сектора на услугите, например за длъжности като техническа поддръжка. Търсят се и инженери.
“Париж вече задмина Лондон и Берлин - софтуерните хъбове, които от години носеха короната в сферата. За да продължат обаче да се развиват френските компании толкова бързо и успешно в бъдеще, необходимо е да се наблегне на мащабна маркетингова кампания”, каза още Дюран. Така иновациите ще добият по-голяма популярност и ще се наложат в световен мащаб. С такива амбиции не е изключено Франция да измести дори заемащите твърдо към момента първото място САЩ.