За първи път пари за семейни фирми от ЕС – 117 млн. лв., още 420 млн. за иновации тази година
Преходът към кръгова икономика е вторият приоритет на оперативната програмата за бизнеса, която е с общ бюджет 3 млрд. лв.
За първи път за семейни предприятия и фирми, занимаващи се с творческите индустрии и занаятите, ще има специално насочени за тях европейски средства.
За тях са предвидени 117 млн. лв., с които ще могат да закупят модерни машини, съоръжения и софтуер, така че да започнат да произвеждат повече и по-качествени продукти и да станат по-конкурентни на пазара.
Тази мярка е предвидена по новата програма “Конкурентоспособност и иновации в предприятията” (ПКИП), изпълнявана от Министерството на иновациите и растежа. Тя беше втората одобрена от Брюксел процедура през октомври миналата година и е с общ бюджет 3 млрд. лв.
Семейните и творческите фирми ще могат да получат между 50 и 150 хил. лв., но ще трябва да съфинансират проекта с 50% от стойността му.
Процедурата ще бъде отворена за
кандидатстване едва през септември
тази година. Преди това по ПКИП ще стартират други две мерки.
След няколко дни - през март, ще стартира първата мярка, която е за разработване на иновации в предприятията в подкрепа на развойната дейност. Бюджетът ѝ е 127 млн. лв. и е насочена към малки и средни предприятия с до 499 служители, както и големи с до 3000 души, но само в партньорство с малки и средни компании.
Финансирането за индивидуален проект отново ще е между 50 и 150 хил. лв., а интензитетът на програмата - 60%. Крайният срок за кандидатстване е септември, като то ще се извършва само онлайн през системата ИСУН.
Кандидати могат да бъдат предприятия от различни икономически сектори, като проектите им трябва да са в някоя от петте тематични области на Иновационната стратегия за интелигентна специализация. Те са информатика и ИКТ, мехатроника и микроелектроника, индустрия за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии, нови технологии в креативните и рекреативните индустрии и чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика.
Тази стратегия е основата за изпълнението на двете нови европрограми на министерството - тази за конкурентоспособност и иновации и за научни изследвания.
Това означава, че и при кандидатстването по втората процедура проектите ще трябва да са насочени към някоя от тематичните области. Тя е за внедряване на иновации в предприятията и
ще бъде отворена за кандидатстване
през април
Общият ѝ бюджет е 293,37 млн. лв. Малки, средни и големи предприятия могат да получат между 50 и 800 хил. лв. за проект, което ще е максимум 45% от общата му стойност. Част от новите решения може да са разработени от самите предприятия специално за нуждите на производството им, а други – да бъдат заимствани и пригодени.
Стимулирането на иновации, научни изследвания и въвеждането на модерни технологии в предприятията е един от двата основни приоритета на програмата “Конкурентоспособност и иновации в предприятията”. Общо за тях са предвидени 889 млн. лв. Подкрепени ще са стартиращи компании във високо- или среднотехнологични сектори на преработващата промишленост.
Приоритет се дава на дейности, свързани с електрически и автономни автомобили, интелигентно здраве, интернет на нещата, киберсигурност
Предвидени са средства за развитие на предприемаческата екосистема, защита на патенти и индустриална собственост. Ще се стимулира дигитализацията, поверителността на данните и на уменията на персонала за работа със съвременни технологии.
Втората основна цел на програмата е преход към кръгова икономика, за която са заделени 915 млн. лв.
По принцип ЕК изисква във всяка една програма да се заделят 35% за решаване на проблеми, свързани с климата. Тук са включени дейности като ефективно използване на ресурси, намаляване на употребата на суровини, рециклиране, управление на отпадъци, създаване на партньорства между предприятия за кръгова икономика, внедряване на цифрови технологии, иновативни продукти.
Този приоритет се допълва и от мерки, насочени към енергийна ефективност, за които са предвидени около 7% от средствата, или 204 млн. лв. Те могат да се използват например за намаляване на емисии от парникови газове чрез системи за енергиен мениджмънт, за мониторинг и контрол, като за това ще могат да кандидатстват и големи предприятия.
По всяко едно направление ще бъдат осигурени 1/3 грантове, 1/3 финансови инструменти и 1/3 смесено финансиране.
Целенасочено ще бъдат
подкрепени и стартъпи - чрез грантове,
финансови инструменти,
рисков капитал, менторство, както и преакселераторски програми, като ще се наблегне на изграждането на връзката им с науката.
10 млн. лв. от програмата пък ще бъдат насочени директно към Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия. Целта е с тях да се насърчи експортният потенциал на българските малки и средни фирми. Агенцията например ще им помага да взимат участие в международни панаири и изложби в страната и чужбина, в търговски мисии и бизнес форуми, контактни борси и конференции, ще се организират обучения.