Лъжат в интернет като пускат обяви за евтини стоки. Платите ли - изчезват

23.02.2023 07:00 Димитър Мартинов
Главен инспектор Златка Падинкова, началник на сектор "Измами" в Главна дирекция "Национална полиция" СНИМКА: РУМЯНА ТОНЕВА

Главен инспектор Златка Падинкова, началник на сектор "Измами" в Главна дирекция "Национална полиция", казва още:

Жена от Сандански даде 14 000 лева на телефонни измамници. Тя повярвала, че говори с полицай. Мошеникът я заблудил, че така тя полага за залавяне именно на телефонни измамници. За да може “полицията” да ги хване, трябвало да даде пари. Така тя оставила около 14 хил. лв. Такава новина се появи в информационния поток вчера. По повод телефонните измами, зачестяват ли, или хората станаха по-нетърпими, разговаряме с главен инспектор Златка Падинкова, която оглавява сектор “Измами” в Главна дирекция “Национална полиция” (ГДНП).

- Г-жо Падинкова, говори се за ръст на телефонните измами. Какво показва статистиката?

- За миналата 2022 г. са регистрирани 141 телефонни измами. По данни на Централната полицейска статистика са установени като извършители 33-ма души. Тук попадат само тези, които са обвинени по досъдебните производства, понякога за повече от едно престъпление. Ще уточня и още нещо - в полицейската статистика не включва общият брой задържани по случаите. Държа да отбележа, че успоредно с разкритите през миналата година са предотвратени в реално време 292 телефонни измами и тези данни не намират отражение в официалната статистика.

- Как точно са били предотвратени?

- Всеки случай е различен, но общото е, че е потърсена помощ от полицията - било че потенциалната жертва се е досетила и сама ни е потърсила, или че все пак е доверила на свои близки и те са се обърнали за помощ.

- Да се върнем на завършените измами. Бихте ли сравнили с предишни години?

- Като цяло последните няколко години има спад при този вид престъпления. Ще направя сравнение с годините преди пандемията. Все пак да не забравяме, че през 2020 и 2021 г. (131 и 63 телефонни измами - бел. авт.) криминогенната обстановка е силно доминирана от ограничителните мерки и съответно сравненията не са коректни.

За 2022 г. вече казах - 141 телефонни измами. През 2019-а са били 561, 2018-а броят им беше 1175, а 2017 г. - 1325. Като дял от всички извършени измами през 2022 г. телефонните са около 11%. За сравнение, през 2017 и 2018 г. техният дял се е движил съответно около 50% и около 40%.

- Като че ли остава впечатлението, че телефонните измами се възраждат. Защо?

- Трудно ми е да дам точен отговор на подобен въпрос. Усещането на мен и на екипа в ГДНП е, че хората станаха нетърпими точно към това престъпление и реагират изключително бурно на всеки един случай, който става публично достояние.

- Какви са сценариите на измамниците, които успяват да заблудят хората. Има ли нови схеми?

- Нови сценарии няма. Най-често използваните са “съдействие при провеждане на полицейска операция”, “лечение или спешна операция на близък”. Друга схема, която се използва, е “освобождаване на пратка с документи”, както и “ремонт на дограма”.

- Как успяват да примамят хората - аз не мисля, че бих платил, ако не чакам пратка например? А и не всеки ще се хване на катастрофа.

- При измамливите обаждания извършителите разчитат на изненадата и на шока. Създават усещане за спешност, за да си играят с емоциите на жертвите и да ги принудят да действат. Стараят се да въздействат психологически, за да откъснат жертвата от реалността. В такива моменти рационалното бива изолирано и човек разсъждава и действа ирационално. Стигне ли се до този момент, пътят към реализирането на измамата е отворен.

- По колко души участват в една измама?

- Всеки случай е различен. Класическата конфигурация на участниците в схемата е горе-долу следната: Започва се с въртачи. Това са хората, с които жертвата има пряк контакт. Те се обаждат и ги мамят по различните сценарии. Има и контролиращ или контролиращи мулетата. Те ги насочват къде да отидат, за да вземат парите. Последни са куриерите. Те са полулярни и като мулета. В един случай може да става въпрос за трима души, а в друг за 4, 5. Но при всички говорим за престъпно съучастие.

- Как се набират мулетата и колко пари получават?

- И на двата въпроса няма еднозначен отговор - различно е. Основната част от хората, участващи като мулета, са набирани чрез обяви за работа, като важно изискване е да са мобилни. Има таксиметрови шофьори, водачи на репатриращи автомобили, понякога се прибягва и до услуги от превозвачи на пътници.

Плащанията също са строго индивидуални в зависимост от предварителната договорка, обстоятелствата и други. Възможно е да е фиксирана сума или процент от инкриминираната парична сума.

- Все пак те не се ли усещат за какво става дума? Има ли хора, които се отказват и ви помагат?

- Да, има и такива случаи, при които хора са се досещали, че са били вербувани. Те обикновено се обръщат към нас и тогава ние се намесваме.

- Откъде набират въртачите - от България или от чужбина?

- Това е изключително важен въпрос за нашата работа. Специално при измамите през миналата година извършителите се бяха позиционирали в държави от Централна и Западна Европа.

- Партнирате ли си със службите там, за да се стигне до задържането им?

- Да, ще ви припомня за съвместните ни действия, проведени в средата на май 2022 г., когато бяха задържани общо 7 души. Тогава бяха арестувани трима в Чехия, трима у нас и още един на влизане в България след прибирането си от Гърция. В случая ставаше дума за измами, извършени спрямо граждани от Северна България и Гърция.

Също така имаме съвместни реализации с колегите от Русе и Велико Търново, в рамките на които сме задържали извършители на телефонни измами от България в Гърция. Действията бяха координирани с колеги от гръцките полицейски служби.

- А какви други по-характерни успешни случаи са работени от вас през миналата година?

- Имаме няколко изключително успешно приключени случая, но става дума за малко по-различен тип измами. Там комуникацията между извършител и жертва е отново по телефон, но започва с обяви в интернет за продажба на стоки - дърва за огрев, пелети, контейнери за живеене, гаражни клетки и други. Задържани са няколко групи при съвместни действия с колегите от областните дирекции в Плевен, Русе и Стара Загора.

- За какви измами става въпрос, как се действа, предполагам, че се предлага за продан нещо евтино и след плащане на капаро изчезват ли?

- Първоначално се публикува обява в интернет - в популярните сайтове за безплатни обяви, в които се предлагат стоки и услуги. Продаваната стока е на изгодна, атрактивна цена. Във въпросната обява понякога е оставен телефон на мнимия продавач или чрез лично съобщение до същия се получава телефонният му номер.

Фактически потенциалната жертва сама търси измамниците. След това измамата се довършва по телефон чрез стандартно обаждане или чрез комуникация през мобилни приложения. При тези случаи карат жертвата да плати капаро или предварително да даде сума за транспорт. Парите обикновено се превеждат чрез системите за бързи плащания. Когато се плати, обикновено комуникацията прекъсва. Тук винаги отправяме апел към гражданите да се отнасят мнително, когато с непознати се уговарят по телефона за предварително даване на пари. Капаро се дава само след подписване на договор или най-малко след лична среща. А що се отнася до разходи за транспорт, те винаги се плащат накрая, когато има доставка, а не предварително.

- Как човек да се досети, че се опитват да го вкарат в телефонна измама?

- По две неща - телефонно обаждане и искане на пари, без значение за какво и от кого се искат парите. Затова моля, изпишете го с главни букви - ИСКАТ ЛИ ВИ ПАРИ ПО ТЕЛЕФОНА, ТОВА Е ИЗМАМА!

Другото е, че когато говориш по телефона, не можеш да си сигурен с кого действително разговаряш, освен ако телефонният номер не ти е известен. Във всички останали случаи, особено когато имаш позвъняване на стационарен телефон без идентификация на повикващия, не може да си категоричен за неговата самоличност, независимо за кого ти се представя. В тези случаи съветваме веднага да се прекъсне разговорът. Казваме и да не се споделят имена, телефонни номера, местонахождение, налични пари и други. Веднага трябва да се потърси контакт с близки, роднини, но от друг телефон, както и да се потърси съдействието на полицията на тел. 112, отново от друг апарат!

- Защо от друг апарат?

- Нерядко измамниците задържат механично телефонното обаждане и при опит на жертвата да се свърже например с полицията, тя реално продължава контакта си с тях. Държа да отбележа и друго, особено важно за схемата “съдействие на полицията”. Когато търсим помощ от хората, осъществяваме контакт лично и се легитимираме. Това в телефонен разговор няма как да се случи. Освен това не си позволяваме да споделяме конкретна информация по случаите, по които работим.

 

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>