Нараства готовността на Китай да предостави военна помощ на Путин

22.02.2023 15:34 Евгени Кънев
Русия и Китай ще проведат общи военноморски учения СНИМКА: Pixabay

Посещението на Байдън в Украйна и Полша е преди всичко демонстрация на Запада да покаже решителна подкрепа на сегашния световен ред - базиран на правила и ценности като суверенитет и териториална цялост на държавите, залегнали в Хартата на ООН.

Отвъд това - Западът е изправен пред огромни изпитания да устои този световен ред.

Във военно отношение - въпреки по-модерните и мощни оръжия - изчерпващите се запаси показаха, че никой на Запад не е планирал дълга война с мощен противник - камо ли ако станат два при конфликт с Китай.

Съюзниците в НАТО на няколко пъти бяха поставяни на изпитание по отношение на тяхната солидарност: в първоначалната оценка на агресията, по начина на реакция, по оформящите се лагери за степента на военна подкрепа за Украйна. Дори и към днешна дата има различно разбиране какви и колко оръжия да бъдат дадени; дали да включват самолети и далекобойни оръжия.

И тук се забелязват контурите на два лагера - англосаксонските страни плюс Вишеград (без Унгария) и Балтика срещу континентална Западна и Южна Европа - с по-развити политикономически и културни връзки с Русия. Освен България - към въздържателите от помощи са и страни като Австрия, Унгария, Гърция, Хърватска, Италия, Швейцария и разбира се Германия, която едва наскоро почна под натиск да обръща курса.

В политическо отношение и досега страните в ЕС нямат единна позиция какво значи постигане на мир. В почти същите лагери “северният” смята, че мир не може да има преди Украйна да се върне в границите си от 1991 г. В другия лагер обаче биха били щастливи, ако войната приключи с мир, макар с плячката на Путин. Някои като Радев (и президента на Хърватия) настояват да не се въоръжава Украйна, а да се преговаря за мир, което е евфемизъм да се приемат условията на Путин.

В икономическо отношение е най-сложно, заради ролята на Китай. Защото ЕС има по-голяма търговия с Китай, отколкото със САЩ и не иска да губи бизнес и пазари. Изглежда САЩ самотно си водят икономическа война с Китай.

Има немалък риск - макар и вече осъзнат от ЕС - газовата зависимост на Русия да се развие към други зависимости от Китай (като за соларните панели). Германия има най-голямо значение за икономиката на Европа, а тя не иска да загубва своя китайски пазар, след като загуби евтините руски суровини.

Няма как Китай да не използва това в бъдеще при геополитически конфликт, както Путин направи с газа.

Всъщност, целта на Китай е да раздели възможно най-много икономически Европа от САЩ, а чрез тези икономически лостове - и геополитически. Голяма част от Източна и Южна Европа - тази във втория лагер - е вече с китайски зависимости. Апропо, арестът на лобистите на Катар в Европарламента е симптом именно за начина, по който азиатските авторитари пробиват Европа.

За Китай е ясно, че Путин губи войната. Но докато в ранната фаза предпочиташе да играе “неутрален”, заради своята икономическа зависимост от САЩ, то през последните месеци беше направено много такива зависимости да бъдат намалени и евентуални бъдещи санкции да станат беззъби. Освен това, надали Китай е имал нещо против военното изтощение на Путин.

Но задружният ответ на Запада и зациклянето на Путин тревожат Китай. Последното нещо, което искат е смяната на режима в Москва с със съобразяващо се със Запада правителство. Затова и сега  - за да предотврати нежелан край след получаването на масирана западна военна помощ от Киев.

Урокът за Европа и най-вече Германия е - че нищо друго освен ускорено развитие на политическото, икономическото и военно партньорство със САЩ - дори с цената на икономически загуби с Китай - не може да гарантира ценностите на Европа и развитието й като пан демокрация. А оттам и на нейната икономика.

Дано руският газов урок е научен.

(От фейсбук)

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>