Посланик Сайфи: Афганистаците предпочитат да са в камиона, отколкото в родината си
Хората в Афганистан нямат избор - те не могат да работят, нито да учат. Около тях цари пълна дискриминация. Това е държава, в която животът е на практика невъзможен. Младите искат да помагат на семействата си, да работят и да живеят спокойно. Реалността обаче не го позволява. Ако защитят правата си - отиват право в затвора. Те предпочитат да са в камиона пред живота в страната си. Продават къщите си, дават всичко, което имат, и се надяват да се измъкнат от там. Така описа положението в Афганеситан след завръщането на талибаните на власт д-р Мохаммад Сайфи - посланик на страната в България, в предаването "Събуди се" по Нова тв.
Потокът от нелегални мигранти не може да пресечен изцяло, колкото и мерки да се взимат, посочи още той. Няма конкретни данни колко души са напуснали Афганистан, откакто талибаните се върнаха на власт. От посолството знаят за около 1 млн. души. Д-р Сайфи обясни, че западните държави се надявали това завръщане да бъде по-различно, но афганистанското правителство е било сигурно какви ще са последиците от управлението на талибаните.
"Хората нямат работа, момичетата не могат да учат. Жена не може да излезе сама дори до магазина - трябва задължително да бъде с брат си, баща си или съпруга си", каза още посланикът, като посочи, че в Кабул в момента няма дори електричество за гражадните - само за министрите. Хората нямат храна, дом и не могат нищо да направят, за да живеят по-добре.
"Всички образовани вече избягаха от там. Кой се очаква да остане? По 40 млн. хуманитарна помощ се насочва към Афганистан всеки месец. Защо? Тези пари не стигат до хората", заяви Сайфи. По негови думи, ако Западът и САЩ наистина искат да помогнат, то трябва да се включат в свалянето на този режим, защото когато се затопли, партизанската война ще продължи.
"Талибанският флаг е бял, афганистанският има три цвята - черно, червено и зелено. Само под тези цветове ни се чувстваме свободни, само с това знаме се чувстваме хора, живеещи в XXI век - представители на ислямските демократични ценности", заключи посланикът.