Бедствието през 1999 г. издигна Ердоган. Ще го свали ли сега новото?
В Сирия хората стават още по-бедни и бедстващи, нападат ги холера и туберкулоза
Мощният трус в Измит през 1999 г. се смята за един от определящите фактори за възхода на Реджеп Ердоган и неговата Партия на справедливостта и развитието.
Тогава турците не одобри реакцията и мерките на правителството за справяне с бедствието и наказаха Бюлент Еджевит от Демократичната лява партия, при когото
държавният фонд
за подпомагане
при кризи се оказа
с едва 4,45 евро
наличност. Този факт дава основание на опозицията на Ердоган да прогнозира, че сегашното бедствие може да сложи край на управлението му и той в опита си да се спаси - да отложи президентските и парламентарни избори. Само преди две седмици те бяха насрочени за 14 май.
Има една друга категория анализатори, които смятат, че лидерът ще излезе по-силен от тази криза и ще обедини голяма част от сънародниците си. Той обвини опонентите си, че се опитват да извлекат политически дивиденти от трагедията. И реши да действа обратно на Еджевит, като отиде на място в град Кахраманмараш, близо до който бе епицентърът. Изрази своето съболезнование към жертвите, призова света за помощ и направи друг аналог. Заяви, че страната е изправена пред най-голямото природно бедствие от 1939 г. насам, когато трус разтърсва източната провинция Ерзинджан (на 600 км североизточно от Газиантеп, където бе сегашният удар - б. р.),
убивайки 33 000
души и събаряйки
над 100 000 сгради
Пред “Политико” Гьонюл Тол, директорка на програмата за Турция в Института за Близкия изток във Вашингтон, коментира, че Ердоган говори за удара от 1939 г., но мисли повече за 1999 г. в Измит. Безспорно темата за земетресението ще бъде във фокуса на вниманието по време на предизборната надпревара, която предстои, и ще бъде използвана и от двете страни. Но когато се сравняват двата труса - от 1999 г., след който на власт идва Ердоган, и сега, трябва да се има предвид и огромната разлика в стандарта на ударените райони. Преди 24 години епицентър на бедствието бяха икономически проспериращи населени места, докато на 6 февруари трусовете доведоха до жертви и разрушения в по-бедни и слаборазвити краища на страната. Това коментира Улфанго Пиколи, съпрезидент на лондонската консултантска компания за рискове “Тенео”.
“Те не засегнаха предпочитани от чуждестранните туристи региони, които са един от най-важните източници на чуждестранна валута за Турция”, добавя анализаторът. Това би могло да даде глътка въздух на турската икономика в тази поредна криза. Според Пиколи отговорът на Ердоган и правителството му може да укрепи лидерството му, да привлече привърженици и да го превърне в символ на солидарността на нацията с пострадалите.