СЗО: Почти половината от възрастните европейци никога не са спортували

18.02.2023 17:33
Фитнес зала. Снимка: Архив

Над една трета от възрастните в Европейския съюз не спортуват достатъчно - тенденция, която се задълбочава от пандемията от COVID-19, донесла неблагоприятни последици за здравето, се посочва в доклад, публикуван в петък от Световната здравна организация (СЗО) и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), информира АФП, предава БГНЕС.

През 2016 г. 35,4% от възрастните в 27-те държави - членки на ЕС, са били недостатъчно активни според критериите, формулирани от СЗО, които изискват 150 минути физическа активност с умерена интензивност седмично.

Според същия доклад, публикуван от СЗО и ОИСР, почти половината от възрастните европейци (45%) съобщават, че никога не са правили физически упражнения и не са спортували.

60 минути за здраве

Ниското ниво на физическа активност е характерно и за подрастващите, особено за момичетата: само 17,6% от момчетата и 9,6% от момичетата декларират, че спазват препоръката на СЗО за поне един час умерена или интензивна физическа активност на ден.

Ситуацията не се подобрява с възрастта: само една четвърт от възрастните над 55 години практикуват спорт или се упражняват поне веднъж седмично.

Жените също са по-малко активни от мъжете. Разликата между половете е очевидна за възрастовата група 15-24 години: 73% от мъжете спортуват или се упражняват поне веднъж седмично, докато при жените този процент е едва 58.

Социално-икономическото положение също оказва известно влияние. Само 24% от хората, които се смятат за представители на работническата класа, твърдят, че спортуват поне веднъж седмично, в сравнение с 51% от хората, които се смятат за по-заможни в социалната категория.

Пандемията от COVID-19 е влошила още повече тази ситуация: въпреки че локдауните накараха някои от възрастните да спортуват повече, обратната ситуация е много по-често срещана. Повече от половината европейци са намалили физическата си активност, а само 7% от тях планират да спортуват повече след края на пандемията, посочват авторите на доклада.

Ако всички спазваха нивата на физическа активност, препоръчани от СЗО, всяка година биха могли да бъдат избегнати повече от 10 000 случая на преждевременна смърт, регистрирани при хора на възраст между 30 и 70 години. Средната продължителност на живота би се увеличила с поне 7,5 месеца за хората, които в момента са недостатъчно активни, твърдят авторите на доклада.

Освен това държавите-членки на ЕС ще спестят 0,6% от бюджетите си за здравеопазване, допълват авторите на доклада.

Други от Здраве

100 нови случая на заразяване с коронавирус, един е починал

Новите потвърдени случаи на коронавирус у нас за последното денонощие са 100, сочат данните на Единния информационен портал, цитирани от БТА. Направени са 2439 теста, което означава

СЗО: Над 1000 са нападенията срещу болници в Украйна при руската инвазия

Световната здравна организация (СЗО) съобщи днес, че е регистрирала 1004 нападения срещу здравни заведения в Украйна по време на руската инвазия - най-големият брой

Рекорден брой деца, ухапани от кърлежи в София

Рекорден брой деца, ухапани от кърлежи през последните дни. За това сигнализират педиатри в София. В едно от столичните лечебни заведения е било доведено 4-годишно дете

Компания на Мъск поставя мозъчни импланти на хора

Компанията на Илън Мъск "Нюралинк" (Neuralink) е получила разрешение от Агенцията на САЩ по храните и лекарствата да започне клинични изследвания, включващи поставянето на мозъчни импланти на хора

108 нови случая на коронавирус, починали са петима

Новите потвърдени случаи на коронавирус у нас за последното денонощие са 108, сочат данните на Единния информационен портал. Направени са 2364 теста, което означава

>