4 месеца в немски затвор без обвинение е Иван Тилев заподозрян за финансови измами, докато работел в колцентър
- По решение на Апелативния съд в Пловдив 23-годишният мъж бе екстрадиран във федералната република, където го грози 15-годишна присъда, у нас тя е 6-годишна
- Извършвал е и консултантска дейност и е предлагал на клиенти от цял свят търговия с акции и биткойни и други финансови услуги
В германски затвор от 4 месеца и без обвинение е 23-годишният Иван Тилев от Пазарджик. Той бе екстрадиран на 7 октомври 2022 г., в момента се намира в затвора в баварския град Хоф.
Това потвърди пред “24 часа” приятелката на Иван Анна Налбантова. Преди 10-ина дни Ани била на свиждане на Тилев заедно с баща му и брат му.
Случаят с 23-годишния Иван Тилев от Пазарджик стана публичен през септември 2022 г., когато името му попадна в списък с участници в организирана престъпна група за финансови измами.
Младежът е със средно образование - завършил е езиковата гимназия “Бертолт Брехт” в родния Пазарджик, владее немски и английски, и през октомври 2019 г. си намира работа в компания, базирана в столицата.
В колцентъра, където постъпва, изискват да е издръжлив и да говори чужди езици
След няколко месеца обучение в офиса в София Иван заел позицията специалист продажби – на финансови пазари и инвестиции.
Извършвал е и консултантска дейност, предлагал на клиенти от цял свят търговия с акции и биткойни и други финансови услуги. Обучаван е да предлага услугите по телефона.
Имал е пряк ръководител – мениджър екип, на когото се е отчитал за свършената работа и който отговарял за него и колегите му.
Иван твърди, че е получавал указания от мениджъра си какво да казва на хората и не е имал подозрения, че се върши нещо нередно. Така е било до 27 юли миналата година, когато
в офиса влизат служители на ГДБОП, СДВР и германската прокуратура
Влязоха по време на работа, задържаха ни абсолютно всички, взеха цялата техника, както и личните ни телефони и нямах никаква представа защо се случва това. Неофициално ме разпитваха и им разказах моята история, като им обясних как съм попаднал там, какво работя и т.н.
След това задържаха няколко души, не знам точно колко. Останалите ни пуснаха да си вървим - може би след 12 часа. След това нямах никаква информация. Нищо не се е случило. Бях казал всичко на немската прокуратура, описа Иван Тилев случилото се в този ден пред окръжния съд в Пазарджик.
Германската прокуратура твърди, че фирмата, в която Иван е работил, е извършила измама за над 14 млн. евро чрез различни свои служители.
Справка в Търговския регистър показва, че
дружеството е регистрирано у нас през 2018 г. с капитал 2 лв.
Управители са Жасмина Дурмишевич от Сърбия и Лиор Бакши от Израел, но дали това са реалните собственици, може да установи само разследването.
На 4 юли т. г. районният съд в Бамберг издава европейска заповед за арест на Иван. Искането за екстрадиция беше уважено първо от Пазарджишкия окръжен съд, а после – и от Апелативния съд в Пловдив, който на 6 октомври миналата година потвърди решението от Пазарджик.
Пред магистратите в града под тепетата
Иван заяви, че е невинна жертва
и всеки би могъл да бъде на неговото място.
Моля ви да не ме екстрадирате. Искам да бъда съден в България, защото вярвам, че тук ще получа честен и справедлив процес. Искам да живея тук, тук да имам семейство и деца, каза Иван Тилев.
Адвокатът му Иван Табаков подчерта, че за престъплението измама, в което Тилев е обвинен, наказанието в Германия е до 15 години затвор, а в България до 6.
“Прилагането на по-благоприятния закон е залегнало и в българския Наказателен кодекс, и в хартата за основните права и свободи”, каза защитникът.
Когато на 27 юли 2021 г. в офиса на софийската фирма дошли представители на германската прокуратура и служители на ГДБОП и СДВР, Иван бил сред неофициално разпитаните и после освободени.
Малко по-късно младежът напуснал фирмата
и никъде не е пътувал зад граница през това време.
На 24 август миналата година му се наложило да поднови задграничния си паспорт и отишъл в полицията в Пазарджик в звено “Документи за самоличност”.
Там научил, че срещу него има Европейска заповед за арест и трябва да бъде изпратен в Германия, за да бъде съден.
Обвинен бил за участие в организирана престъпна група и за измама.
Пазарджишкият окръжен съд в своето решение допуска изпълнение на европейската заповед с мотив, че “не е образувано наказателно преследване срещу лицето” - т.е. прокуратурата в страната ни не се е задействала.
“Как в чуждата държава ще бъде съден български граждани, който живее и постоянно пребивава в родината си, като се твърди и че тук е извършил престъпление, от чужд съд, в чужда държава, в противоречие на закона.
Докога българската държава в лицето на своята съдебна система позволява това”, недоумяват близките на Иван.
Съгласно чл. 3 от НК той се прилага за всички престъпления, извършени на територията на България. Компетентни са българските разследващи органи, българското държавно обвинение и българският съд.
Надеждата на Иван Тилев е да получи справедливост при процеса
Не е ясно и кога 23-годишният българин ще бъде изправен пред съда в Германия, където са били екстрадирани и други негови колеги от дружеството.
“Не ни остава друго, освен да чакаме и да се надяваме на добър край”, казва приятелката. Тя е спокойна за Иван в момента, защото “се чувства добре, много е силен психически”. Младежът се е въоръжил с търпение, защото процедурите в Германия били много бавни.
“Чакаме и се надяваме на добро, защото мястото на невинните хора не е в затвора. Ние, близките му, сме 100% сигурни и вярваме в неговата невинност, въпреки че в България не получихме подкрепата, която очаквахме и би трябвало да получим”, каза момичето.
На Иван Тилев е назначен служебен адвокат, който също вярва в неговото оневиняване.
“Надяваме се, че в Германия може да не получи обвинение и да бъде освободен”, казва Анна.