По 178, 69 лв. губят от втората си пенсия 4 милиона българи
- Частните фондове все пак успели да ограничат загубите до 195 млн. лв.
- Реално обаче борсовите игри са покрити от осигуровките - 217 млн. лв. повече сме внесли
По 178, 69 лв. средно се губят от спестяванията за втора пенсия в частните пенсионни фондове на всеки от осигурените почти 4 милиона българи.
Това показват отчетите на десетте универсални фонда пред Комисията за финансов надзор за края на 2022 г.
В универсалните фондове задължително се осигуряват за пенсия всички, родени след 31 декември 1959 г., като към края на годината осигурителни партиди за втора пенсия са имали 3 947 760 души. Тоест само за последната година българите, които плащат осигуровки в частните пенсионни фондове, са се увеличили с над 71 хил. души. Вноската е в размер на 5% от дохода.
В края на 2022-а пенсионните фондове са започнали да се възстановяват от кризата, причинена от високата инфлация в световен мащаб и войната в Украйна. След като
за първите 9 месеца на годината те бяха на загуба от над 1 млрд. лв.,
отрицателният резултат в края на 2022 г. е вече само минус 195 млн. лв.
Нетните активи на фондовете са били 16,548 млрд. лв. в края на декември, показват данните на КФН. Най-ниските нива в кризисната година са отбелязани през септември - тогава във фондовете е имало само 15,6 млрд. лв., или с 1,1 млрд. по-малко от края на 2021 г.
Реално към края на ноември миналата година пенсионните фондове вече почти са успели да заличат загубата от кризата, като активите им са били 16,7 млрд. лв. През декември обаче е отбелязан нов спад от над 100 млн. лв., сочат данните на комисията.
Кризата на борсите обаче всъщност е изяла осигурителните вноски, направени през миналата година. За цялата 2022-а пенсионните фондове са получили като вноски 1 952 044 000 лв., или с 217 млн. лв. повече от 2021 г. А в същото време средният размер на партидите, при които има постъпили осигуровки през последните 12 месеца, е намалял от 5805, 67 лв. на 5626, 98 лв. Което означава, че средно всеки осигурен за втора пенсия е загубил по 178, 69 лв. за една година.
Само 4 фонда отчитат увеличение
на средния размер на партидите си. Това са “Съгласие”, “ЦКБ-Сила”, “Бъдеще” и “Топлина”. В 5 от общо 10-те фонда у нас партидите намаляват, като при някои загубата стига и до 300 лв. на осигурен.
Още в средата на годината от фондовете признаха, че кризата удря не само доходността, но и размера на индивидуалните партиди. Тогава обаче се говореше, че става дума само за индивидуални случаи. Статистиката сега обаче показва, че осигурените за втора пенсия масово губят дори от основата на спестяванията си.
Добрата новина за хората е,
че в Кодекса за социално осигуряване е предвидено фондовете да изчисляват втората пенсия поне върху чистия размер на внесените осигуровки, ако не са успели да осигурят нарастване на парите през годините. Тоест дори изядените от кризата вноски ще трябва да бъдат възстановени от частните пенсионни фондове, когато започнат да изплащат пенсии на засегнатите хора.
Аномалия в тази статистика дава новият фонд “ДаллБогг: Живот и Здраве”, който работи от началото на 2022 г. При него през февруари средният размер на партидата е 6317 лв., през март надхвърля 8 хил. лв., след което плавно пада и в края на годината достига 3199 лв. Този фонд като нов обаче рязко увеличава осигурените в него лица, което е и причина за тези аномалии.
С над 10 лв. се е увеличил през 2022 г. средният размер на месечната осигурителна вноска за втора пенсия, която постъпва в частните универсални пенсионни фондове. Средноаритметичният размер на месечната вноска е бил 82,73 лв., показва още статистиката на КФН. В края на годината вече достига 71,95 лв.
Над 80 лв. е месечната вноска на осигурените в три от фондовете - “ОББ” (в него дори надхвърля 85 лева), “Алианц-България” и “ЦКБ-Сила”.
Отново като аномалия заради малката история тук се откроява новият фонд. При него средният размер на осигурителната вноска в края на годината е 116,46 лв. Според анализатори на пазара този размер се дължи на привлечено известно количество високоплатени хора в него на фона на сравнително малкия общ брой на осигурените във фонда, което изкривява данните.
1184 са били в края на 2022 г. българите, които са получили пожизнена втора пенсия от частните фондове.
Средният размер на пожизнената втора пенсия е 217 лв. на месец
Още 11 678 души пък са получавали разсрочена пенсия от частните фондове. Това са хора, чиято партида не е достатъчна да получават втора пенсия до смъртта си и парите им се изплащат за договорен между тях и фонда период. Като почти 7500 души са се договорили да получават втора пенсия до 1 г. от датата на пенсионирането им.
351 лв. е средният месечен размер на пенсиите, които се плащат разсрочено.