Увеличават заплатите в пощите с 19%, ваучерите стават от 60 на 100 лв.
11 на сто към заплатите със задна дата от 1 януари, 8% в началото на лятото
Хубав знак, че не се стигна до протести, заявиха лидерите на КНСБ и "Подкрепа"
19% увеличение на заплатите на служителите на “Български пощи”, както и увеличаване на стойността на ваучерите от 60 лв. на 100 лв. Такова споразумение подписаха главният изпълнител директор на компанията Филип Алексиев и представителите на синдикатите.
Едва ли не като гаранти на договореното при подписването присъстваха вицепремиерът и министър на транспорта Христо Алексиев и лидерите на КНСБ и КТ "Подкрепа" Пламен Димитров и Димитър Манолов.
Средната заплата преди увеличението е била 1040 лв., уточниха от пощите. Увеличението ще е на два пъти - 11 на сто със задна дата от 1 януари и 8% от 1 юни.
Вицепремиерът Алексиев заяви, че това споразумение е плод на общи усилия и е първа стъпка. То щяло да снижи напрежението в пощите, надява се да увеличи мотивацията на работещите.
Лидерите на КНСБ и КТ „Подкрепа“ Пламен Димитров и Димитър Манолов, които също присъстваха на подписването, коментираха, че е хубав знак, че не се стигна до протести, а до споразумение, което ще направи по-добър живота и труда на служителите на пощенския оператор.
„Нашето желание беше да има и по-голямо увеличение, но трябва да държим устойчиви финансовите параметри на дружеството“, коментира Христо Алексиев. Той обяви, че започва подготовката на план за оздравяване на дружеството. Мерките могат да доведат в 3-годишен период до увеличаване на пазарния дял на пощенския оператор в куриерските услуги до 10 процента, както и до навлизане в сектора на финансовите и Фин-тех услугите.
Предприети са сериозни действия по преструктуриране на задълженията на пощите. В момента те са в размер на 72 млн. лв. и тяхното преструктуриране ще доведе до спестяване на около 6 млн. годишно. Те ще бъдат използвани както за изплащане на по-високите възнаграждения, така и за изпълнението на плана за оздравяване.
Проблемите на „Български пощи“ са наслагвани много назад във времето. „Само поради хакерската атака, която се случи месец април минала година, пощите са претърпели загуби в размер на 17 млн. лв. Тези пропуснати приходи естествено са отишли в други оператори, предимно частни. При положение, че предишното ръководство на дружеството можеше да направи това, което ние направихме и да премести цялата база данни в държавния облак. За мен е необяснимо, защо не е направено това действие по-рано във времето“, каза вицепремиерът.
По време на събитието синдикалните лидери Пламен Димитров и Димитър Манолов апелираха държавата да гарантира равни условия за работа на държавните и частните оператори в определени сектори на икономиката. Тяхната позиция, е че понякога държавните стопански субекти са поставени в по-неблагоприятни конкурентни условия.