Д-р Момчил Станишев: Започваме годината с нови инициативи за сътрудничество между ЦИЕ и Китай в селското стопанство
С нова инициатива започва годината Министерството на земеделието на Република България и Центъра за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство, предава Радио Китай. Амбицията на Министерството и на ЦНСССКЦИЕ е тази инициатива да се превърне в ежегодна и да допринася за разпространението на иновативни решения в земеделието и свързване на предприемаческите екосистеми на страните от ЦИЕ и Китай.
Това каза за КМГ изпълнителният директор на Центъра д-р Момчил Станишев, който е един от инициаторите на идеята. Той обясни, че става дума за стартирането на пилотно издание на Акселераторска програма за стартъпи в областта на селското стопанство. Целите на програмата са да се привлекат млади и предприемчиви хора към селскостопанския сектор, както и да се подкрепи разработването на иновативни услуги, приложения и продукти в земеделието.
„Центърът за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа (ЦНСССКЦИЕ), второстепенен разпоредител с бюджет към Министерство на земеделието, започва реализацията на пилотния проект „Акселераторска програма за стартиращи предприятия в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа“, който ще се проведе в периода 27 март – 2 април 2023 г. в София”, обясни той и добави подробности за приема на кандидатури за участие в програмата. Набирането на проекти започва от 10 януари 2023 г. и ще продължи до 10 март 2023 г.“, обяви д-р Станишев.
Той припомни, че сред целевите групи на Акселераторската програма са създаването на иновативни решения за намаляване на въглеродния отпечатък на ХоРеКа индустрията, GIS в земеделието, решения за хранителните отпадъци, въглеродна неутралност в селското стопанство, хранителни технологии, напоителни системи, кръгова икономика на доставките на храни и напитки, и други.
„Интересът и вниманието ще бъде насочен особено към финалния ден, когато екипите на допуснатите за участие 20 стартъпа ще представят своята бизнес концепция и проект пред външно жури, както и пред инвеститори, представители на академичните среди и бизнеса, експерти, медии и дипломати от ЦИЕ и Китай”, подчертава директорът на Центъра, като обявява, че трите най-добри проекта от двадесетте финалисти в Акселераторската програма ще бъдат отличени с финансови награди, както следва:
1-во място – 25 000 евро;
2-ро място – 15 000 евро;
3-то място – 10 000 евро.
Д-р Момчил Станишев е убеден, че тази програма ще започне да се провежда всяка година и ще бъде пример за добри практики и иновативни решения в земеделието, както и за свързването на предприемаческите екосистеми на страните от ЦИЕ и Китай.