Хаос с пенсиите на хората с увреждания, омбудсманът иска спешно да им се платят
Парламентът промени закона, преди да се разпусне - вече не може да се спират пари при изтекъл ТЕЛК, засегнати обаче разказват, че ги разкарват по институции
За хаос при изплащането на пенсиите за хора с увреждания алармира омбудсманът Диана Ковачева. Тя е получила многобройни жалби от граждани, които се оплакват от последиците на променения Закона за хората с увреждания, които са в сила от 25 януари.
След като месеци наред хората с увреждания бяха оставени без никакви доходи заради изтекли ТЕЛК-ове, преди разпускането си парламентът спешно промени закона. Поправките бяха инициирани от Ковачева, внесени от бившата социална министърка от ГЕРБ Деница Сачева и приети единодушно от всички политически сили. Проблемът е, че комисиите, които трябва да удължат експертизите за инвалидност, са претрупани и човек не може да поднови ТЕЛК-а си с месеци, през това време държавата му спира всички плащания - пенсии и подпомагане.
Засегнатите сигнализират, че няма реални действия от отговорните органи, което води до невъзможност да получат полагащите им се средства.
Хората се оплакват, че непрекъснато са препращани от РЗИ към териториалните подразделения на НОИ, без обяснения дали информацията за статута им е подадена от едното място към другото, нито кога ще им бъдат преведени пенсиите.
Жалбите до Ковачеваобаче сочат, че законът не е сработил. Затова тя изпрати препоръка до служебния министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев и управителя на НОИ Ивайло Иванов, в която настоява да се предприемат действия за възобновяване на всички забавени плащания към хората с увреждания.
Забавянето на медицинската криза води до кризисно положение, посочва Ковачева. Хората на практика са оставени без възможност да упражняват правата си и да получават полагащата им се помощ за дълъг период, отново не по тяхна вина.
„Липсата на средства за покриване на възникващите разходи, в т.ч. за храна и лекарства, превръща информацията относно сроковете, в рамките на които ще се реализира производството и в крайна сметка ще бъдат възобновени плащанията на пенсиите им, в особено значима за тях“, подчертава общественият защитник.
Ковачева подчертава, че всеки ден забавяне означава грубо неспазване на действащото законодателството и е равносилно на произвол.
Според инициираните от Ковачева промени, за да не губят хората права и да получават пенсиите си за инвалидност, докато чакат преосвидетелстване, трябва да подадат заявление-декларация. Така до издаване на ново ТЕЛК решение Регионалните здравни инспекции (РЗИ) са задължени да предоставят информация на всички отговорни органи, за да не се прекъсва финансовата и целева подкрепа на хората с увреждания, включително безплатните винетки стикери, право на лична помощ, асистентска подкрепа, данъчни облекчения и др., посочват от офиса на омбудсмана.
При заварените случаи РЗИ трябваше да изпрати информация за забавените експертни решения в 14-дневен срок от влизане в сила на законовите изменения, т.е. 25 януари 2023 г., който вече е изтекъл.