Македонияяя в Европа? Все по-шумно бяга назад, но повлича и българите

13.02.2023 18:39 Румина Димитрова
Експремиерът Кирил Петков и министър-председателят на Република Северна Македония Димитър Ковачевски при визитата му в София през 2022 г.

Балканска божествена комедия: 8 месеца след като държавата ни вдигна ветото за старт на преговорите за еврочленство на съседите, решихме да покажем, че и нас ни бива да чупим стъкла на културни клубове

Ако някой си мисли, че Скопие е по-близо до Брюксел 8 месеца след като София вдигна своето вето за бъдещото й приемане в Евросъюза, много се лъже. Напротив, Македония все по-шумно бяга назад, но уви, повлича и българите.

“Надежда всяка тука оставете”. Това според Дантевата “Божествена комедия” пише над портите на ада. А за македонците то е напът да се превърне в слоган за недостижимо членство в ЕС. Да сте чули Брюксел да е започнал преговори със Северна Македония?

Позволение да се “европеизират” мdкедонците получиха на 17 юли 2022 г. Тогава на власт бе правителството на Кирил Петков. Всъщност това бе и едно от най-значимите неща, свършено през краткото му управление. Премиерът взе това бързо решение не защото македонците бяха свършили нещо по темата с общата ни история, нито пък бяхме стоплили отношенията след договора за добросъседство от 2017 г., а защото върху България имаше ужасен натиск от европейските партньори.

Така влязохме в ново действие на балканската божествена комедия. Коварна, но силна игра показаха македонците пред европейците, убеждавайки ги месеци наред как България им прави лошо и така не бива.

В тази посока албанците помогнаха много, за да спасят своето членство, което върви заедно с македонското. Вето за едните означаваше вето и за другите. И изнервеният албанския премиер Еди Рама, известен на моменти с недипломатичния си език, заговори, че отказва съюза с европейците, ако ще е жертва на враждата между София и Скопие.

А Франция, която председателстваше по това време Съвета на ЕС, искаше да остане в историята като помирителя в балканската божествена комедия. Затова и приехме френският президент Еманюел Макрон да изготви споразумение с българските искания и конкретни срокове за изпълнението им като залог за реален старт на преговорите на РСМ.
И България, и Северна Македония се съгласиха да го подпишат.

Какво се случи обаче? Нищо. София просто прехвърли на европейците македонските си грижи, а някои политици дори си мислят, че целият Евросъюз е взел присърце балканската ни драма.

Споразумението бе подписано в София на 17 юли от външните министри на България Теодора Генчовска и на Северна Македония Буяр Османи. Иронията е, че тя бе министър от квотата на Слави Трифонов, който по-късно разтури правителството заради “Македонияяя!”.

Все пак в документа залегна да се възобнови работата на съвместната комисия, която да изясни общата история, а в срок до 2 г. след това двете страни да включат в учебниците си, в надписи на паметници, табели и др. договореното от нея, да се спре езикът на омразата, включително в медийното пространство и социалните мрежи. И още - Северна Македония да отвори досиетата си от комунистическия режим, но и най-важното: да впише македонските българи като държавотворен народ в конституцията си.

Само след месеци Скопие ще трябва да подготви и нови учебници по география за 7-и клас за учебната 2023/2024 г., според записаното в споразумението. И едва след като свърши цялата тази работа, Северна Македония ще започне реални преговори за членство в ЕС.

Какво се свърши досега? Нищо. Дългият отговор е, че стана още по-лошо. И то не заради споразумението.

Лошото започна преди подписването - певецът Ламбе Алабаковски запали българския културен клуб “Иван Михайлов” в Битоля още през юни 2022 г. и се превърна в македонски национален герой.

Условната му присъда насърчи негови последователи три пъти да атакуват сградата на организация “Цар Борис III” в Охрид - с камъни и дори с куршуми.

А за да е още по-видно, че нещата вървят назад, през ноември македонският парламент прие нов Закон за фондациите и сдруженията и забрани клубовете в РСМ да се кръщават на “спорни личности”. Законът важи със задна дата, защото за македонците такива са всички български клубове.

Така измина 2022 г., а 2023 г. започна направо кърваво. На 19 януари жестоко пребит в Охрид бе секретарят на “Цар Борис III” Християн Пендиков. България изтегли посланика от Скопие за “консултации”, което е последна стъпка преди скъсване на дипломатическите отношения. Замразиха се междуправителствените проекти. После дойде честването на годишнината от рождението на Гоце Делчев.

Уж българските и македонските служби се заклеха да работят, за да няма ексцесии, уж върнахме посланика в Скопие, а стана по-лошо.

Типично като в балканска божествена комедия напрежението ескалира в бой на границата, но тоя път българите решиха да покажат, че и те умеят да чупят прозорци. Демонстрираха го върху македонския клуб в Благоевград.

Тази трагикомедия няма да свърши. Но е ясно, че билетите за нея ще поскъпват, главните действащи лица ще се сменят, а сцените ще се повтарят с много шум за нищо.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>