Все още семейството „води” пред съжителството на семейни начала
В Деня на влюбените – 14 февруари, една двойка в Добрич е решила да каже заветното „Да” на брачна целемония в ритуалната зала на Обредния дом. „През миналата година са извършени 242 разписвания, 158 официални церемонии, 54 изнесени ритула”, каза Румена Маринова, управител на общинското предприятие „Обреден дом”. „Няма намаляване на брачните ритуали, тенденцията е устойчива засега”, добавя Маринова.
В рубриката „Най-интересни сватбени моменти в историята на Добрич“ обредниците „записват” и като история, и като поука за бъдещи младоженци любопитни истории. Сред тях са тези за най-рано сключен граждански брак и най- закъсняващ ритуал. Първата история е следната: „В Добруджа сме….Жътва е…. Сватбен ритуал с много гости, красива украса, но младоженецът и кумът трябва да са рано на полето. През един жарен летен ден, по желание на младоженците бракосъчетанието е регистрирано за възможно най-ранния час от деня – 8 часа. Казаха се заветното „ДА“ и се забързаха към плодородната добруджанска нива…” Втората разказва следното: „Младоженци на възраст 75+ години, запознали се в Домa за стари хора в град Добрич, пожелали да документират своята любов и взаимност и да заживеят заедно. В един мразовит февруарски ден, след като закъсняват за уречения час, в Обредния дом вече се притесняват да не са забравили, да не би ледените пътища да са ги отказали или от емоцията за предстоящото събитие някой от тях да го е закъсал с кръвното….., а то какво се е оказва – в еуфорията на сватбения ден фризьорката на младоженката се е забавила с прическата и грима!” Най-нетрадиционите места за изнесени ритуали са градският стадион в Добрич, на палубата на яхта на пристана на пристанище Балчик, на морския бряг в Дуранкулак, когато младоженец довежда до обредната маса младоженката от морето с джет, в ареста на добричкото следствие. „Преди малко повече от 5 години млади хора – филипинка и добруджанец, планирали да сключат своя граждански брак във Филипините, се оказват пред предизвикателството на едно от изискванията на филипинското законодателство. За разлика от сключването на брак в България, във Филипините е задължително всички младоженци да посещават курс по съвместно живеене, където научават правата, задълженията и отговорностите по време на брака. След обучението, успешно представилите се получават сертификат, който е част от комплекта документи за бракосъчетанието. Това обстоятелство възпрепятства организацията на събитието там и младата двойка предпочита Добрич да бъде градът, в който да изрече заветното „Да“ и да бъде част от тяхната сватбена история”, разказват обредници. „В последните пет-шест години, въпреки сериозните ангажименти в организацията на сватбеното тържество, младоженците намират време да напишат и своите сватбени клетви. В тържествения момент се вплита и този вълнуващ за младоженците и всички гости миг. С изричането на клетвата колкото и големи да са притесненията, колкото и треперещи да са гласовете, сватбеният ритуал се превръща в неповторим и запомнящ се завинаги”, добавят те.
Импровизирана анкета сред младите хора в Добрич и най-вече младите майки, които в хубавото време бяха извели малките си деца в количките, показа, че все още семейството „води” пред модерното съжителство на семейни начала.
„Исковете за развод и недействителност на брака, предявени през 2022 г., са 131. Те показват ръст - с 19 са повече от отчетените 112 през 2021г. и с 30 в сравнение с 2020г. /101 броя/.При постъпилите молби за развод по взаимно съгласие /110/ се наблюдава относително запазване на броя им в сравнение с отчетените през 2021 г. /111 броя/. По отношение на данните за 2020 г. се регистрира увеличение с 21 броя”, сочи статистиката на Райония съд в Добрич.