60 производители участваха в конкурс за най-добро вино в Добрич
60 производители се включиха в конкурса за домашно вино, организиран от общината в Добрич за 14 февруари – Трифон Зарезан. Категориите са три – бяло, червено и розе. Предадените бутилки бяха „анонимни”, имаха само номер. Победителите ще бъдат обявени на 14 февруари по време на празничното зарязване на лозата в етнографския комплекс „Старият Добрич”.. По традиция във всяка категория се връчват грамота и предметна награда на класираните на първо, второ и трето място. Професионално жури ги оцени по критериите чистота в аромата, чистота на вкуса – баланс между сладко и кисело, както и общи впечатления.
„Най-много са червените вина в конкурса. Вината показват много много добри качества. Има някои, които направо искам да ги изпия. Явно майсторите на вино са работили по „въпроса” и са направили много хубаво питие”, каза след жирурането на белите вина и преди розето .Михаил Марковски - председател на Българската асоциация на професионалните сомелиери и председател на тазгодишното тричленно жури в Добрич.
Според него, в последните години винарните в България произвеждат много качествени вина. ”Същата тенденция забелязвам и при домашните вина. Журирал съм в много конкурси в различни градове и мога да го кажа убедено. Участието на специалисти в такива конкурси е за да кажем на хората какво точно трябва да правят, ако имат грешки или неясноти, за да си направят вината поне безвредни. Бърка се най-много в микробиологията, когато ферментацията може да протече в друга посока. Ако едно вино мирише на кисело зеле или на ацетон, значи има допусната грешка. Тук определено имат значение и съдовете. Много хора ползват стари съдове, защото били наследство от дядо. Те могат да бъдат много хубава декорация в двора на къщата, но ги съветвам да си набавят добри съдове от пластмаса или метал. Това ще им спести и много от поддръжката ”, добави той.
„Избите у нас вече са около 290 и са в много сериозна конкуренция. Те са и на вътрешния, и на външния пазар. Най-интересното е, че паралелно с повишаването на качеството на производственото, така да го нарека, вино, се вдига и качеството на домашните вина. Те са повече червени, защото червеното вино се прави по-лесно. Затова е и песента „Ой, ти, бяло вино, що не си червено”. Бялото вино се прави по-трудно”, обяснява специалистът. Той каза още , че е за първи път в Добричкия край и е впечатлен от добрата организация на конкурса. „Личи си, че в Добрич има сериозно отношение към виното. Хората са се постарали и вината им притежават интересни ароматни характеристики. Постигнат е и баланс във вкуса. Оценките на комисията са много сходни. Много се радвам, че ми се случва подобно нещо”, заяви Марковски.