Безопасни алтернативи на ретинола изглаждат бръчки, без да вредят

11.02.2023 16:22 Мила Иванова

Те не са толкова агресивни и резултатът се появява след по-дълга употреба, но са по-безопасни - бременните и кърмачките могат да ги използват без риск за здравето си и това на детето си

През последните години ретинолът се превърна в нещо като господаря на козметичните решения за хубава, здрава кожа. Ретинолът е познат още като витамин А и представлява мастноразтворим витамин, който се грижи безупречно не само за кожата ни, но и за зрението, здравата коса, дори за имунната система. Продуктите с ретинол намаляват фините линии и бръчки, като стимулират производството на колаген и еластин, подпомагат премахването на повърхностните мъртви клетки, а това води до по-сияйна кожа и по-равномерен тен. Излишната пигментация се редуцира чрез инхибиране на ензима, необходим за производството на меланин.

Ретиноидите също са признати за успешно средство при лечение на акне благодарение на способността им да поддържат порите чисти и на своите противовъзпалителни възможности.

Дотук звучи чудесно, направо като панацея за вечна красота. Разбира се, това не е точно така. Въвеждането и използването на ретиноиди има своите характерни особености и много хора се страхуват (с право) да се впуснат в тази “авантюра”. Освен това не при всекиго въвеждането на такъв продукт минава безпроблемно. Възможно е да се появи силно зачервяване, лющене на кожата, прекомерно изсушаване. Ако не се ползва внимателно и не се спазват всички изисквания, включително индивидуалните на собствената кожа, ретинолът може да нанесе повече щети, отколкото да донесе ползи.

Добрата новина е, че има и други възможности да се погрижим добре за красивата си и здрава кожа. Наричат ги “естествени алтернативи на ретинола”. Не са толкова силни, но са далеч по-безопасни за ползване и с течение на времето ще окажат сходен ефект върху кожата ви.

Бакучиол

Това е може би най-известната и добре проучена алтернатива на ретинола. Произлиза от листата и семената на растението бабчи и макар да не е производно на витамин А, функционира по подобен начин като ретинола, когато става въпрос за стимулиране на производството на колаген и еластин.

Основното предимство на бакучиола пред ретинола е, че е по-подходящ за чувствителни типове кожа. Всъщност в пряко проучване, сравняващо двете съставки, е доказано, че и двете подобряват състоянието на бръчките, пигментацията, еластичността и стегнатостта на кожата, но бакучиолът се понася по-добре. Освен това, тъй като не е производно на витамин А, бременните и кърмачките могат да го използват без риск за здравето си и това на детето си.

Шипково масло

Маслото от шипка съдържа малки количества ретиноева киселина, а ретинолът трябва да се превърне в ретиноева киселина в кожата, за да има някакъв ефект. До този момент шипковото масло е признато за ползите си по регенериране на кожата, увеличаване на производството на колаген и възстановяване на блясъка на тена. И въпреки че няма изследвания, които да го сравняват пряко с ретинола, тъй като е богат на мастни киселини, които са от съществено значение за поддържането на здрава кожна бариера, маслото от шипка може също да помогне за подобряване на видимите признаци на стареене, тъй като може да предотврати загубата на влажност.

Рамбутан

Рамбутанът може да има сериозен анти-ейдж ефект поради високото си съдържание на антиоксиданти. Те от своя страна забавят стареенето на кожата чрез неутрализиране на свободните радикали, защита на кожата от окислително увреждане и намаляване на възпалението и разрушаването на колагена и еластичната тъкан.

Масло от семена на моркови

Произведено от семената на диви моркови, това масло е богато на бета-каротин, който е сродник на витамин А. За него изследванията също показват, че може да помогне за клетъчната регенерация. Освен това маслото е богато и на антиоксиданти (витамини С и Е, както и витамин А, които могат да се превърнат в ретинол в кожата).

Масло от морски зърнастец

Пулпът от плодовете на морски зърнастец е хранителен концентрат, богат на витамини, минерали и хранителни вещества. Това масло все по-често се използва в грижата за кожата, до голяма степен отново заради високата концентрация на антиоксиданти, включително каротини, витамини Е и С и флавоноиди. Освен това е богато на незаменими мастни киселини, което го прави изключително подхранваща съставка. И докато точният механизъм на действие е неясен, има няколко проучвания, които показват, че маслото от морски зърнастец насърчава производството на колаген и е полезно при заздравяването на рани.

Азелаинова киселина

Тя се среща естествено в зърнени култури като пшеница, ечемик и ръж и също така се създава естествено върху кожата ни от дрожди – Malassezia furfur – които са част от нормалната ни кожна флора. Въпреки че няма изследвания, които да го сравняват директно с ретинола, съществуват доста сходства между ползите от двете съставки. Например азелаиновата киселина също е известна съставка за борба с акнето. Тя убива бактериите, които инфектират порите, намалява възпалението и зачервяването и ексфолира и намалява производството на кератин - естествено вещество, което може да доведе до запушени пори. Освен това е доказано, че намалява пигментните клетки, поради което се използва за лечение на мелазма и постинфламаторна хиперпигментация.

Ниацинамид

Той е малко по-различен от другите съставки в този списък, тъй като не е с растителен произход, а по-скоро форма на витамин B3. Ниацинамидът предлага много от същите предимства като ретинола, а именно намаляване на възпалението, увеличаване на производството на колаген, лечение на акне и намаляване на нежеланата или прекомерна хиперпигментация.

Различава се от ретинола по отношение на възможностите си да хидратира. Докато ретинолът изсушава кожата, ниацинамидът подпомага поддържането на влажността ѝ. Поради тази причина е добър избор за всички типове кожа и понякога дори се комбинира с ретинол в определени формулировки. Специалистите го препоръчват на пациенти с много чувствителна кожа, макар че неговите резултати не са толкова впечатляващи, колкото тези, които дава ретинолът.

Други от Здраве

100 нови случая на заразяване с коронавирус, един е починал

Новите потвърдени случаи на коронавирус у нас за последното денонощие са 100, сочат данните на Единния информационен портал, цитирани от БТА. Направени са 2439 теста, което означава

СЗО: Над 1000 са нападенията срещу болници в Украйна при руската инвазия

Световната здравна организация (СЗО) съобщи днес, че е регистрирала 1004 нападения срещу здравни заведения в Украйна по време на руската инвазия - най-големият брой

Рекорден брой деца, ухапани от кърлежи в София

Рекорден брой деца, ухапани от кърлежи през последните дни. За това сигнализират педиатри в София. В едно от столичните лечебни заведения е било доведено 4-годишно дете

Компания на Мъск поставя мозъчни импланти на хора

Компанията на Илън Мъск "Нюралинк" (Neuralink) е получила разрешение от Агенцията на САЩ по храните и лекарствата да започне клинични изследвания, включващи поставянето на мозъчни импланти на хора

108 нови случая на коронавирус, починали са петима

Новите потвърдени случаи на коронавирус у нас за последното денонощие са 108, сочат данните на Единния информационен портал. Направени са 2364 теста, което означава

>