Пловдивски гастроентеролог: Злоупотреба с лекарства докарва сериозни проблеми на червата

10.02.2023 11:37 24 часа Пловдив онлайн
Все повече пациенти имат проблеми на червата зарази злоупотребата с лекарства.

Прекаляването дори с витамин С може да предизвика коремни болки, стомашно-чревни разстройства и промени в съсирването

Безконтролният прием на медикаменти води до проблеми с червата, предупреди началникът на отделението по гастроентерология в УМБАЛ "Пловдив" д-р Цветка Лахтариева. Нарастването започнало след третата вълна на COVID-пандемията, но продължава и към момента, тъй като хората пиели понякога и твърде голям брой различни групи медикаменти, както и в дози, които са опасни.

 Според  нея много хора живеят със заблудата, че колкото и препарати да приемат, след това ще вземат хепатопротектор, който изтрива ефектите на другите медикаменти като с магическа пръчица.  Мнозина си създавали проблеми и с взимането на много хранителни добавки, като изобщо не се съобразявали с допустимите граници на дневен прием.  "Всеки витамин във високи дози може да предизвика странични ефекти. Прекаляването, дори с витамин С може да предизвика коремни болки, диария, стомашно-чревни разстройства, промени в съсирването", предупреди Лахтариева.
Пациентите, които постъпват за лечение в отделението най-често са с кървене от стомаха, дебелото и тънкото черво, хранопровода, с токсичен хепатит с изява на жълтеница, посочи д-р Лахтариева. Друг обезпокоителен симптом е зачестилата изява на псевдомембранозен колит, който от рядка диагноза, се превърна в често срещано заболяване. Възникването му е директно свързано с прима на антибиотици за дълъг период от време, и по-специално на широкоспектърни“, каза д-р Лахтариева. За радост, заболяването е лечимо, но при запуснати случаи или увредено общо състояние може да се окаже дори фатално.
Лечението на всички тези заболявания продължава около 10 дни, като обикновено започва в стационара, а след това продължава в домашни условия. На пациентите освен медикаменти се назначава и диета, която играе важна роля във възстановяването на здравето.
Най-важното е обаче да се спре приемът на лекарства и хранителни добавки без лекарско предписание, за да не се получават рецидиви, каза д-р Лахтариева.

Други от Докторе кажи

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

Министър Кондева издаде нова заповед за забрана на износа на някои лекарства

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед, с която се забранява износът на точно определени лекарства. Целта е осигуряване на достатъчно количества за нуждите на българските

Д-р Вълков: 90% от приетите в болница са с респираторни инфекции, често с грип

90% от новохоспитализираните пациенти са с респираторни инфекции, по-често с грип - 80% от тях са заболели от него в Клиниката по въздушно-капкови инфекции. Пикът се очаква към началото на февруари

Близо ли е София до грипна ваканция?

Хасково е първата област у нас, която въвежда противоепидемични мерки. Те влизат в сила от четвъртък и целят ограничаване на респираторните заболявания

Издадоха визата за проектиране за националната детска болница в София

Министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова връчи на изпълнителния директор на „Здравна инвестиционна компания за детска болница" ЕАД д-р Влатко Глигоров визата за

>