Залогът на конгреса: Нинова или враговете й остават в БСП
- Въпреки че този път противниците на лидерката са много по-сериозно организирани, прогнозите са в събота тя отново да победи
- Готви промени в устава, с които ще може тя да иска вот на доверие от конгреса
- Разширяват се възможностите за изключване на неудобните, както и на тези, приели постове без разрешение
Последен опит за вътрешен преврат ще направи опозицията на Корнелия Нинова на конгреса на БСП в събота. Въпреки че в дневния ред няма точка за смяна на лидера, темата ще бъде поставена от много от делегатите на висшия партиен форум, които в последните месеци настояват за оставка.
За разлика от друг път сега опозицията е много по-организирана. Това се видя и миналата неделя, когато провали заседанието на червения пленум, а пред залата имаше достатъчно хора за кворум. Репетицията за премерването на силите показа, че за първи път столът на лидерката се клати по-сериозно. Вече 4 години опозицията прави опити да детронира Нинова от върха на “Позитано” 20, но все безуспешно. (Виж инфографиката.)
Нинова обаче е избрана с пряк вот и в устава няма разписан механизъм за свалянето ѝ. Едва ли могат да се прокарат бързи промени в партийната конституция, това вече бе играно веднъж без успех. Но имало алтернативни сценарии.
Предложението на някои от опозиционерите е
да бъде избран временен председател,
който да подготви предсрочен пряк вътрешен избор. За поста се спрягат както младите Петър Витанов и Крум Зарков, така и Костадин Паскалев, който показа, че е консенсусна личност, ангажирайки се да работи за лявото обединение.
Най-вероятно обаче и след този конгрес Нинова ще оцелее. Първо, той се провежда в навечерието на предизборната кампания и реденето на листи, за места в които се надяват много социалисти. Второ, не е ясно кой ще има превес в окончателния състав на форума - неслучайно между “Позитано” и опозицията прехвърчаха стрели за това кой и как е сменял делегати. Не е ясно и дали до залата ще бъдат допуснати например Кирил Добрев и Калоян Паргов, които бяха изключени, след това възстановени от съда, но “Позитано” 20 не признава решението и не ги допуска да гласуват на пленуми.
Очакват се и други процедурни хватки и от двете страни. Защото залогът на конгреса е или Нинова, или опозицията ѝ. Ако тя оцелее, те ще си тръгнат. Първо, от конгреса, защото се очаква
част от делегатите да напуснат залата
в знак на несъгласие с ръководството. И второ - част от тях и от партията - тайно (като подкрепят на следващите избори левицата например) или явно (със създаването на нова формация).
Ръководството на Нинова е подготвило и нови правила, които да бъдат вписани в устава на социалистическата партия.
В тях се предвижда възможност за изключване на социалисти, приели постове без партийно разрешение. По тази линия например може да изхвърчат служебните министри Крум Зарков, Явор Гечев и Весела Лечева.
В тази посока се разширяват правомощия на Националния съвет, както и на областните/районните - те вече ще могат да обсъждат и решават партийния статус на социалисти от техните организации, които обаче не са членове на органите, но са нарушили програмата или устава.
Затяга се обаче режимът за решенията за изключване, които се вземат от Общопартийната контролна комисия, по-известна като “партийния съд” - за тях ще е нужно квалифицирано мнозинство от минимум 2/3 от членовете.
С промените се предлага прекият избор да се пренесе и по места - за шефовете на общински и районни партийни организации. Самата Нинова пък вече ще може да си иска вот на доверие от конгреса.