Димитър Манолов: Искаме безопасни условия на труд, обявяваме война на безобразията
"Днес и утре ще си говорим за бъдещето. Хората винаги мислят за него и винаги са склонни да си го представят в красива и оптимистична светлина. Но какво наистина ни очаква, едва ли някой в тази зала би могъл да го каже". С тези думи президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов откри 11-ия конгрес на синдиката в зала 3 на НДК.
Той показа най-стария произведен в света преносим лаптоп и посочи, че той е стар почти колкото синдиката. Показа и личния си телефон, който пък съдържал в себе си 6400 такива компютъра. И обясни: Това показва, че хората са тези, които определят какво представлява техниката и до къде може да стигне тя.
"С това искам да покажа как технологиите не спират да се променят, но те са нищо без човека и без каузата, за която той се бори. Явно нашата кауза е доказала, че може да премине през всички промени, да се справи с всички предизвикателства, а ние отново след 34 г. сме отново в тази зала", разказа Манолов.
Той припомни някои от големите битки на синдиката през годините: запазване на обезщетението за първите три дни болнични, размразяване на добавката за нощен труд, която вече е обвързана с минималната работна заплата, ръстът на минималното възнаграждение, подкрепа за запазване на енергийния суверенитет на страната.
Той обясни, че от КТ "Подкрепа" искат променяне на плана за възстановяване и устойчивост и непременно да падне искането за падането на искането за намаляване на 40% от емисиите.
"Трябва да припомним и нашата роля за това битовите потребители все още да не са подкарани като стадо на заколение към т.нар либерализиран пазар на електроенергия. Още през 2016 г. представихме доклад колко пагубна е за домакинствата тази политика, скрита зад примамливи фрази като възможност за личен избор на доставчик на електроенергия, насърчаване на конкуренция и прочие. Алармирахме за същото и бизнеса, който обаче настояваше, че либерализацията ще му помогне да намали разходите си. Всъщност се случи точно обратното. И то далеч преди избухването на военния конфликт между Русия и Украйна", каза още той.
Той обясни, че с помощ на синдиката е било увеличено минималното обезщетение за безработица, бяха дадени компенсации за хората в неплатен отпуск и за родителите, на които се наложи да останат вкъщи и да гледат децата си по време на пандемията.
Манолов обясни, че има още какво да се желае в заплатите на учители и здравни работници.
Обеща и основна цел за следващия им мандат основна цел ще бъде усъвършенстване на законодателството, така че всички работодатели да са включени в преговори за колективно трудови договори.
Те ще се борят и за приемане на закон за правото на стачка, приемане на необлагаем данъчен минимум, сунитското изчисляване на работното време да се прилага само в непрекъсваеми производства, а работната седмица да е максимално 48, а не 54 часа.
Стартираме нова кампания за безопасни и здравословни условия на труд. Обявяваме война на безобразията там, където още ги има. Ще публикуваме снимки, на които се виждат хлебарките в стаите, измерените температура и влажност на социалните работници, служителите по безопасност на храните, минусовите температури в ремонтните заводи. Чрез медиите ще го направим обществено достояние", предупреди синдикалистът.
Той даде думата на почетния президент на синдиката д-р Константин Тренчев, който припомни създаването на синдиката. И се пошегува, че явно снегът ги закриля, тъй като преди 34 г. е било също толкова мразовит ден.
Според него честите избори говорят за системен проблем в страната и настоя за Велико народно събрание, което да промени дисбаланса в конституцията.
Припомни и за пирамидата на Маслоу и препоръча на политиците да се запознаят с нея.
"Ако политиците ни не скъсат с т.нар мандатно мислене, нищо добро не ни чака. Икономическите и обществени структури като образование, здравеопазване, енергетика и др. не могат да се променят и реформират за 4 години, а не дай си Боже за няколко месеца", каза той.