Нинова vs. опозицията - провалиха ѝ пленума, за да се преброят преди конгреса (Обзор)
Само 79 се регистрираха за Националния съвет, въпреки че на “Позитано” 20 дойдоха повече
Социалистите не успяха да вземат решение за форма̀та на “БСП за България” и да разпишат сроковете за депутатските листи
Премерване на силите преди конгреса на БСП. Така бе разчетен провалът на заседанието на червения пленум в неделя. Следващата събота ще се проведе заседание на най-висшия партиен форум, на който вътрешната опозиция се кани да постави въпроса за лидерството на Корнелия Нинова, въпреки че няма такава точка в дневния ред.
Само 79 от близо 180-те членове на Националния съвет се регистрираха за заседанието в неделя. Запознати разказаха, че пред залата е имало членове на пленума, които обаче не са се регистрирали. Така поради липсата на кворум то не се проведе.
3 причини за провала - лошото време, преговорите по съставите на РИК и бойкот на опозиционери,
посочиха от червената централа в съобщение до медиите.
“Имаше членове на Националния съвет, които присъстваха, но отказаха да се регистрират с цел да провалят участието на БСП в предстоящите избори”, обявиха от “Позитано” 20. И насрочиха нов опит за пленум в петък, ден преди конгреса.
Това даде причина на запознати с вътрешните битки в БСП да разтълкуват поведението на опозицията като опит за премерване на силите преди конгреса. Досега в пленума разпределението бе с превес на ръководството и Нинова.
Дали се увеличава броят на недоволните от лидерката и опозицията разширява влияние, предстои да видим реално следващата събота. От опозицията са категорични, че ще поставят въпроса за оставката на Нинова, въпреки че в последните седмици всички членове на Изпълнителното бюро се изредиха да обясняват по малкия екран, че това не е тема на форума. Тезата им е, че лидерът се избира пряко, а не от конгреса, а и редовите социалисти не искат смяна.
“Мен битките ме зареждат, когато няма битка, ми е скучно
Избор на председател на БСП ще има след година и половина - всички претенденти за поста са добре дошли”, заяви и самата Нинова преди дни пред Нова тв.
Въпреки че сега опозицията е доста по-организирана и събира значително повече подкрепа, очакванията са лидерката да оцелее и този път.
Все пак конгресът се провежда в навечерието на предизборната кампания и поредните предсрочни избори на 2 април. Затова и проваленият пленум трябваше да препотвърди явяването на партията на тях във формат “БСП за България”, както и да разпише 19 февруари като срок за номиниране на кандидати за депутати. Водачите и гражданската квота се определят от Националния съвет, което също ще бъде взето под внимание от делегатите на конгреса.
За сериозна мобилизация на “Позитано” преди форума заговориха обаче вчера някои от основните опоненти на Нинова. Костадин Паскалев дори обяви, че над 50-60 делегати са отстранени противоуставно само защото критикуват ръководството. “По устав те могат да бъдат отстранени само ако са напуснали земния си път или партията, или са в трайна невъзможност да вземат участие. Няма такива ситуации с хората, които са отстранени”, обяви Паскалев, който се сочи за един от сериозните конкуренти за лидерския пост, особено след като демонстрира намеренията си да съдейства за обединение на лявото.
Когато една партия започне да се занимава с подобни административно-уставни нарушения, за да защити позициите си, тя е обречена на тежки резултати, предупреди Паскалев.
“Конгресът може да направи всичко - да закрие БСП,
да отнеме правомощията на Нинова”, предупреди пък Кирил Добрев. Бившият заместник на лидерката се превърна в неин основен конкурент на предишния пряк вот, след което бе изключен от заседание “на подпис” на пленума. Година по-късно обаче съдът го възстанови.
Ден по-рано - на знаковата дата 4 февруари, Добрев пусна пост във фейсбук, с който направи аналогия със събитията през 1997 г. и обяви, че както тогава съдбата на партията е била в ръцете на истинските социалисти, така и сега е време БСП да бъде спасена.