Кристалина Георгиева: 2023 г. може да е тази, в която икономиките тръгват нагоре
Защо интервю на изпълнителният директор на МВФ пред CBS и легендарната водеща Лесли Стахъ се пренася от Вашингтон в София и какво още казва Георгиева
Картината на световната икономика вече не е толкова страшна за МВФ, както до преди два месеца. 2023 г. може да е годината, когато най-накрая ще обърнем прилива и икономическият растеж ще започне да се повишава, а няма да върви надолу.
Това заявява изпълнителният директор на МВФ Кристалина Георгиева в интервю за “60 минути” по телевизия CBS и легендарната тв водеща Лесли Стахъ. То ще бъде излъчено тази вечер в 19 часа българско време.
В интервюто, заедно с прогнозите и оценките си за света и световната икономика, българката споделя мисли за родината си, за семейството си, за родния дом. В разговора се включва и нейния брат Стефан, има картини от любимата София. В резултат на това, телевизионният екип променя плановете си. Вместо Вашингтон да е фокус във филма, разговорът в София се превръща в основен акцент в интервюто за 60минути.
Трябва да изградим по-устойчива икономика за този по-податлив на шокове свят, смята Кристалина Георгиева.
Тя е категорична, че Европа е свършила отлична работа, за да се освободи от зависимостта си от руския петрол и газ, като така може да се намаляват цените, които биха били високи, заради несигурност. Тя посочва, че стойността на производството има значение, но истински важна е сигурността на доставките, като дава своята рецепта за това как тя да бъде засилена.
Шефката на най-мощната финансова институция в света обяснява още кой дърпа икономическото развитие в световен мащаб, защо на Индия и Китай се дължат 50 % от икономическия растеж, а делът на еврозоната и САЩ е едва 10 % от глобалния растеж, както и кога инфлацията ще достигне 4%. Тя предлага своето мнение за лихвите, световната икономика, въздействието на климата върху живота на всички континенти и икономическото развитие, за войната в Украйна, инфлацията и доходите на хората, безработицата и кредитирането, неравенствата и изкуствения интелект.
"Все още не знаем как ще протече войната на Русия с Украйна. Но лихвите започват да се усещат вече. Виждаме го в спада на новото жилищно строителство. И трябва да сме винаги нащрек", признава Георгиева. Обяснява и защо МВФ предвижда, че около 40 милиарда долара, са необходими на Украйна като финансова подкрепа само за тази година, заявява още тя.