Юристи след поисканата оставка от Борисов на Здравко Димитров: Много трудно се сваля кмет
- Ако Зико не се оттегли сам, не могат да го махнат, коментират специалисти по административно право
- И СДС в началото на 90-те години свали доверието от своя кмет Гарабед Томасян, но не успя да го бутне от поста
Пловдив е изправен пред невиждан прецедент в 33-годишната история на прехода, след като лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов поиска официално оставката на кмета Здравко Димитров за несправяне с работата. "Ако той не я подаде, общинските съветници заедно с другите групи имат механизъм да решат този въпрос", каза Борисов.
Всеизвестно е обаче, че мажоритарно избран кмет много трудно може да бъде свален от поста, ако самият той не подаде оставка, коментираха пред "24 часа" специалисти по административно право.
Според тях няма как съветниците да освободят, ако не са налице следните нарушения в Закона за местното самоуправление (ЗМСМА) и местната администрация, допуснати от градоначалника.
- Да има влязла в сила присъда
- При трайна фактическа невъзможност кметът да изпълнява задълженията си за повече от 6 месеца поради заболяване
- При поставяне под запрещение
Димитров не попада под нито един от тези удари на закона. Според ЗМСМА пълномощията на кмета се прекратяват при подаване на оставка чрез председателя на общинския съвет до Общинската избирателна комисия.
Тогава местният парламент може да определи временно някой от заместниците му да изпълнява задълженията до провеждането на частични избори. ЗМСМА обаче посочва, че такива не могат да се насрочат, ако остава по-малко от една година до редовните местни избори.
Паметливи припомнят, че в началото на 90-те години водещата тогава политическа сила СДС свали доверието си от своя кмет на Пловдив д-р Гарабед Томасян. И въпреки че сините имаха пълно мнозинство в местния парламент, не успяха да го отстранят от поста. Томасян отказа да подаде остава и изкара пълния си мандат.