Нямаме разбиране и възпитание: Видя ли пил, няма да му позволя да кара!
Нарушителите са убедени, че ще им се размине
Поредни тревожни данни се наблюдават в новото проучване на “Тренд”, посветено на социална тематика. Споменавам само един такъв процент - цели 19% от българите посочват, че им се е случвало да се возят при техен близък/познат, който е употребил някакъв вид алкохол. Склонна съм да подозирам, че този дял е още по-висок, но поради липсата на престижност да споделиш такава информация данните са такива.
Въпреки това е ясно, че налице е един тревожен обществен факт. Той показва няколко неща: липса на страх към институциите с оглед на контрол над пияни шофьори, както и липса на обществено разбиране/възпитание, че така не се прави – не се качваш при пиян шофьор и се опитваш да не позволяваш на пиян да шофира.
Липсата на такива разбирания в общественото съзнание не е особено изненадваща. Давам пример от нашата народопсихология, че малките деца са провокирани да “потопят пръстче” в чашата с ракия на дядо си/баща си например, за да опита, за да бъде мъж и т.н. Такива дребни елементи във възпитанието обаче дават своето отражение в поведението на хората като възрастни.
С една дума, пияните шофьори са на мнение, че дори да бъдат хванати, ще им се размине и че повечето правят така. Разбира се, психологическите аспекти на всеки един човек има също особено значение в казуса дали да се качиш да шофираш пиян, или да се возиш при употребил алкохол шофьор, но това е тема на друг разговор и други експерти.
Но данните показват и още един важен аспект, свързан с очакванията на обществото за високите наказания спрямо шофьори, употребили алкохол или наркотици, които се качват в автомобилите си. Много консенсусно, с високи дялове, българите са съгласни, че са необходими строги наказания срещу такъв тип шофьори. Това чудесно обяснява предходната част от коментара – и пияните, качващи се в автомобилите си, и останалата част от обществото живеят с усещането, че няма достатъчен контрол, когато говорим по тази тема. И не защото няма определени закони, разбира се, а защото те не са достатъчно стряскащи, бъркащи дълбоко в джоба на човек.
Не трябва да пропускаме и елемента с усещането: и да ме хванат, ще си платя на полицаите и ще ми се размине. Много може да се разсъждава по такъв тип теми, но най-важният акцент, който показват, е възприятието на обществото, че липсва контрол на институциите.