Почти 1000 лекарства са станали по-скъпи за 1 година
Инфлацията удари и фармацията. Почти 1000 лекарства са поскъпнали за 1 година, става ясно от справка на Съвета по цени и реимбурсиране. Повечето - 905 на брой - се продават без рецепта.
През последната година поскъпналите лекарства са 5 пъти повече, отколкото 2021 г. По-малко са поскъпналите медикаменти, продавани с рецепта - 94. През 2022 г. те също са повече, в сравнение с предходната година, предаде bTV.
И лекарствата поскъпват, отчита Валентина Михайлова. Сред медикаментите със скок в цената са и тези, които тя редовно пие – за настинка, главоболие, витамини, хранителни добавки.
Фармацевти припомнят, че цените на лекарствата се регулират по специален механизъм, за да няма резки скокове.
„Ние сме задължени да продаваме лекарствата в рамките на тези пределни цени. Но може би малко се приближаваме към прага. Медикаментите, които са безрецептурни - там се усеща някакво поскъпване“, обясни Мая Попова.
Освен масовите лекарства без рецепта, увеличение има и в цените на успокоителни, кортикостероиди, антибиотици, противозачатъчни, болкоуспокояващи, показва наша проверка. При болшинството от лекарствата поскъпването не е голямо, но при други то надхвърля 10 лева.
Крайните цени се влияят и от отстъпките, които инфлацията изяжда.
„Ако взимаш на по-малка отстъпка, и ти съответно даваш по-малка отстъпка на клиента“, допълни фармацевтът Мая Попова.
Проблемът се отразява и на доставите.
„Това, което виждаме като недостиг в ЕС, до голяма степен се дължи на свръхрегулацията на цените като лекарствата и държави като България, която поддържа най-ниски цени в Европейския съюз, страда най-много от подобен феномен“, заяви Деян Денев.
Промяна в начина, по който цените се регулират, би помогнала, казва експертът, но тя не трябва да е за сметка на пациентите. И препоръчва по-ниско ДДС за лекарствата, каквато е практиката в повечето европейски държави.