Кафе и музика повишават осведомеността на шанхайци за психичното здраве
Шанхайският симфоничен оркестър и шанхайският Център за психично здраве към Медицинския факултет на шанхайския университет „Дзяотун“ наскоро пуснаха серия от продукти. Те представляват комплект от 10 пакета различно кафе и имат за цел да помогнат в справянето с психически състояния и проблеми като тревожност, депресия и безсъние. Всеки пакет е придружен с кратко симфонично изпълнение и триминутно аудио, в което здравен експерт говори за симптомите на психични проблеми, съобщава Радио Китай.
Например след сканирането на QR кода на опаковката на кафето с надпис „Безпокойство“ зазвучава „Овцете могат спокойно да пасат“ на Й.С.Бах, а на „Комплекс за малоценност“ - „Сутрешната песен на шута“ на М.Равел.
Разработените от двете организации продукти са насочени към справянето с общи проблеми с психичното здраве, които пандемията изостри. „Вярваме, че музиката има лечебна сила и може да осигури емоционална подкрепа на нуждаещите се“, обяснява Цяо Ин, лекар в Центъра за психично здраве.
Новите продукти моментално се превърнаха в хит. Първите 5000 комплекта кафе се разпродадоха като топъл хляб и много хора се наложи да изчакат за поръчката от акаунта на оркестъра в социалната платформа „Уичат“.
Това не е първият продукт на Центъра. Преди това заедно с Шанхайския музей предлагаха защитни маски, които също бяха толкова популярни. Според партийния секретар на шанхайския Център за психично здраве Сие Бин решението да продават свои продукти е взето след като установяват, че някои онлайн търговци използват на шега името и адреса на институцията. Това им показва колко важна роля играят тези продукти за по-добрата информираност на хората за психичното здраве и помагат за премахването на някои предразсъдъци. „Хората в Китай се отнасят с известно съмнение към психичните проблеми и се страхуват да говорят за посещението си при специалист“, обяснява Цяо Ин пред „Чайна дейли“. „Днес видях деца, които с гордост споделяха за консултацията си в нашата клиника, а другите се отнасяха с уважение и едновременно леко им завиждаха.“
Относо решението да си сътрудничи с Центъра, директорът на Шанхайския симфоничен оркестър Джоу Пин, казва, че музиката и другите форми на изкуство имат положително влияние върху хората в трудни времена. „Имаме доста фенове на симфоничната музика, които твърдят, че определено музикално произведение им е помогнало в справянето с трудностите. То евентуално би ги насочило към други творби и композитори, докато музиката не се превърне в неотменна част от тяхното ежедневие“, казва Джоу Пин. „ С тази наша кафе поредица бихме искали да повишим осведомеността на хората относно психичното здраве. Обмисляме също в бъдеще подготовката на концерти, които ще имат за цел да помогнат за излекуването на хора с психични проблеми.“