"Осиновителска мафия", ало измамници, врачки срещат осиновените по пътя към биологичните си родители
Ало измамници, врачки, детективи, липса на информация за генетични заболявания, пречки при донорство. Това са само част от проблемите на осиновените деца, които не познават биологичните си родители.
Кръгла маса, посветена на проблемите при осиновяването в България тече в този час в парламента. Тя е организирана от депутатът Христо Петров (Хазарта) и парламентарната група на "Продължаваме промяната".
Целта на срещата е да се структурират проблемите при осиновяването в България и да се намерят възможни законодателни решения за тях. И по-конкретно - членове 105 и 106 от Семейния кодекс, които уреждат правото на осиновителите и осиновения да разберат произхода на детето и прекратяването на осиновяване.
"Реалността е такава, че осиновените в България получават правото да знаят кои са биологичните им родители, но го получават извън закона. И резултатът е, че едни нормални хора си стоят вкъщи в обикновен ден като днешни, на вратата се позвънява и някой на вратата казва "Аз съм твоя син" или "Аз съм твоята" дъщеря. И всички знаем какво се случва от там нататък", започна Христо Петров. Самият той и преди е разказвал, че именно децата са неговата кауза като народен представител. Той уточни, че поради малкото оставащо време на настоящия парламент, няма да има достатъчно време за промени в законодателството, но си пожела кръглата маса да послужи като основа на последващите им действия.
"Знам, че за много от вас това е каузата на живота", каза още депутатът.
В срещата участват представители на всички страни на процеса.
Адвокат Жанета Бюйлекова
"Осиновителите или навършилият шестнадесет години осиновен могат да поискат от окръжния съд, постановил решението за допускане на осиновяването, да им бъде предоставена информация за произхода на осиновения, когато важни обстоятелства налагат това", гласи чл. 105 от закона. Той още брани и правата на биологичните родители, както и отношенията на осиновен и осиновител. И така се оказва, че съдът отхвърля почти всички искания за разваляне на тайната на осиновяването.
Адвокат Йорданка Бекирска обаче е успяла да открие вратичка.
"Към България ООН направи специални препоръки, насочени към това да се забрани тайната на осиновяването, защото сме една от малкото държави, в която тя е на законодателно ниво", разказа адвокат Бекирска. И обясни, че установяването на произхода на всяко едно лице е елемент от неговия личен живот. Тези хора не търсят родители, а търсят произход. Те не искат да вземат нещо от своите биологични родители, а да си подредят живота, обясни адвокатката. И разказа от професионалния си опит, че най-често хората просто искат да научат кои са те самите.
В две свои дела тя е пробвала да атакува закона не според исканията на клиентите ѝ да разберат произхода си, а на база препоръките на ООН, които българският съд е длъжен да спазва. И двете от тях са били успешни.
Оказва се и че това желание на осиновените е напълно достатъчна обосновка според стандарта на Европейския съюз.
"Ние не сме променили законодателството, но благодарение на активностите на адвокатите, променяме практиката", каза още адвокатката.
Лилия Апостолова от сдружение "Търсим се" разказа личната си история. Според нея условието за тайна е "недоразумение".
"Нашите мотиви са, първо, защото това ни се полага по право, защото ние по нищо не се различаваме от хората, които живеят с биологичните си родители. Второ, медицинската история. Винаги, когато ходя на лекар, ме питаха за наследствени болести. И аз отговарях с тези на осиновителите си. А когато разбрах, че съм осиновена, им казвах да се абстрахират от това.
Често се случва за донорство - хората не могат да чакат да се отвори делото. Трето, опасността от кръвосмешение. Аз имам брат, той също е осиновен, за него само знам, че съществува и че имаме към 6-7 години разлика. Ние може да имаме други взаимоотношения", разказа Апостолова.
Тя обясни, че на подсъзнателно ниво, цял живот е знаела, че не живее с биологичните си родители. Както и че след като е разбрала за биологичния си произход, живее много по-спокойно
"Аз искам да знам коя съм, за да мога да продължа напред", каза още жената.
Сдружение "Търсим се" е започнало като фейсбук група, която вече има близо 6000 члена.
"Тези хора са лесна плячка от недобросъвестни като ало измамници, врачки и детективи. С надеждата да разбереш нещо за себе си, хората лесно се подлъгват и дават много пари", разказа тя.
Отпадането на тайната на осиновяването подкрепиха и от Националната асоциация за приемна грижа.
"Какво прави тайната? Създава зависимости. Зависимостите карат хората да правят неща, които нарушават техния морал. Да изпълняват услуги на някого, които не са регламентирани, които не са морални много често, услуги, които са свързани с пликове под и над масата. В България има осиновителска мафия и тези зависимости са типични за една мафия", каза Георги Симеонов, изпълнителен директор на "Надежда и домове за децата – клон България". Той обясни, че в България има изнудване, като дори е получавал предупреждения да не се опитва да промени нещата, защото "мафията ще го смачка".
Главоломно расте броят на разсиновените деца и настаняването им в центрове. Според психолога Величка Дошева проблемът се корени още при осиновяването.
"Три месеца е процедурата по осиновяване в България - най-кратката в Европа", обясни тя.