Почти единодушно депутатите все пак приеха Национална стратегия за младежта
Подобен документ няма от 2018 г.
Национална стратегия за младежта 2021-2030 г. приеха депутатите, след като страната ни няма подобен документ от 2018 г. 130 народни представители бяха "за" проекта на МС, един от ДБ се въздържа, само "Възраждане" бяха против.
От 2 г. липсваше такава стратегия, което създаваше доста пречки и трудности, посочи шефът на комисията по младежта и спорта в НС. Той посочи, че в предните 2 парламента е имало работни групи, но политическите процеси направили така че времето не стигнало текстовете да бъдат придвижени в пленарна зала. Ченчев призна, че стратегията не е съвършена и това е ясно както на ресорното министерство, така и на депутатите. Имало е консултации с Националния младежки форум и макар и е постигнат консенсус, че макар и остаряла, стратегията е необходима, за да се случват и новости в сектор младежи. Тя ще бъде актуализирана и няма да остане в този вид. Един от недостатъците е, че статистическите данни не са актуални, но ще се работи това да бъде коригирано.
Даниела Дешева от "Български възход" също смята, че документът е необходим и съжали, че е кърпена многократно, а ще бъде променяна и в бъдеще.
На изненадата на Ченчев, че са против стратегията от "Възраждане" контрираха, че в нея са сбъркани ценностите, които трябва да се защитават. "Говори се за европейско самосъзнание, което не не нужно да се включва в стратегия", ядоса се Стоян Таслаков.
Според него в документа трябва да се наблегне на защитата на традиционните семейни ценности, семейното планиране, да се говори за демографската катастрофа и че младите хора трябва да са отговорни, да създават семейства и деца, да ги възпитават. "Така ще излезем от най-големия проблем на България - демографската катастрофа. Такава стратегия трябва да работи с младите българи, които са извън България по икономически и политически причини, за да се върнат", смятат от "Възраждане". Според тях имало и текстове, които подсказват етническо разделение, което е недопустимо. И обявиха, че няма да подкрепят документа - 2 или 3 месеца забавяне нямало да са фатални, а през тях можело да се изчистят пропуските.