Казусът "Зелена карта" остава на пътя ни към еврозоната

30.01.2023 19:48 Румяна Дeнчeва
.

Икономическата комисия пак не събра кворум, а до края на парламента остават три работни дни

Браншът продължава да плаши с по-скъпа "Гражданска отговорност", ако се приеме спорна поправка в Кодекса за засатраховането


Казусът „Зелена карта“ най-вероятно ще усложни пътя ни към еврозоната. На 13 февруари т.г. България трябва да увери Брюксел, че поетият ангажимент нашето бюро да бъде коректно в плащанията по произшествия в чужбина и това е уредено със закон. Датата и ангажимента потвърди няколко пъти пред депутатите служебният финансов министър Росица Велкова.
До края на този парламент обаче остават не повече от три работни дни, а поправки в Кодекса за застраховането заседна в икономическата комисия преди второ четене. За втори път в рамките на една седмица комисията не събра кворум и е не се стигна до гласуване.
Две разлики имаше между днешното и проваленото петъчно заседание. Днес към депутатите от „Да, България“ и „Продължаваме промяната“ за кратко се присъединиха двама от ГЕРБ- зам.-председателят на комисията Александър Иванов и Десислава Трифонова.

Александър Иванов заяви, че алтернативното предложение не е на ГЕРБ, а групата само е припознала текстовете на Асоциацията на българските застрахователи. Иванов увери, че ГЕРБ не иска да провали влизането ни в еврозоната, но не може да не чуе опасенията на бранша и страховете на хората за голямо поскъпване на полицата "Гражданска отговорност". И така ще блокират пътя към еврозоната. Представителите на бранша продължиха да уверяват депутатите, че поправката в застрахователния кодекс ще оскъпи задължителната "Гражданска отговорност", защото отваря вратите пред източване на наши компании.


Също днес се чу и мнението на четирите големи работодателски асоциации - КРИБ, БСК, АИКБ и БТПП, които единодушно подкрепиха варианта, предложен от кабинета.
Спорното предложение в него, след няколко напрегнати заседания на работната група с бранша гласеше: "Бюрото заплаща при спазване условията и сроковете на вътрешните правила на Съвета на бюрата предявените към него гаранционни искания от други национални бюра във връзка със задължения на негови членове." Този текст всъщност преповтаря, но вече в закон правилата, по които работят всички членове на „Зелена карта“. Между двете четения обаче се появи добавка към този текст: "...когато са представени документи за валидност на претенцията, включително банково извлечение за плащане на увреденото лице или неговите наследници." Аргументът – да не се позволи източване на наши компании през застрахователни измами в чужбина. Точно тя бе припозната от депутатите на ГЕРБ, „Възраждане“ и „Български възход“.
По време на дебатите председателя на българското бюро „Зелена карта“ Борислав Богоев заяви: "Правилата бюрото ги спазва, но то има управителен съвет от седем души. Когато те решат да спираме да плащаме, минаваме на авариен режим - банковата гаранция", каза той. И обяви още, че проблемът, заради който се правят тези промени всъщност се изчиства и старите задължения от близо 20 млн. евро през 2018 г. са свити до 792 искания за гаранции за 4,8 млн. евро към 2021 г. Според него в същия период гаранционните искания към други бюра са нараснали над 6 пъти.
Поставената във фризера засега добавка в Кодекса за застраховането трябваше да запише в закон спазването на правилата в системата "Зелена карта" и главно на принципа "първо плащаш, после оспорваш". Алтернативният текст, припознат от ГЕРБ, „Възраждане“ и „Български възход“ прави плащането задължително „едва, когато са представени документи за валидност на претенцията, включително банково извлечение за плащане на увреденото лице или неговите наследници". Така, решение на казуса няма, въпреки, че служебният финансов министър Росица Велкова за втори път показа писмо от Съвета на бюрата, в което се заявява, че такъв текст противоречи на правилата.
В писмото от EIOPA има и опасения, че вторият текст не само не би решил проблема, а дори би го задълбочил: "Вкарването в националното законодателство на изисквания, несъответстващи на Вътрешните правила на Съвета на бюрата, а именно по отношение на документалните доказателства за плащане на обезщетение на увредените лица за издаване на искания за гаранции, означава че настоящата ситуация, препятстваща изпълнението на ERM II ангажиментите, в следствие на това че един български застраховател на спазва Вътрешните правила на Съвета на бюрата, може да се повтори в бъдеще при всички български застрахователни дружества. Такъв резултат може да се приеме за колизия с целите на ангажимента след влизането в ERM II, целящ разрешаване на проблемите със системата "Зелена карта", които доведоха до мониторинг от Съвета на бюрата", смятат от европейския регулатор.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>