Радио Китай: Китай ще продължи да бъде двигател на глобалния икономически растеж
По времена тригодишната си борба с COVID-19 Китай отбеляза значими резултати в икономическото развитие и контрола на епидемията, затвърждавайки статута си на водещ двигател за глобалната икономика, предаде радио Китай.
От 2020 г. до 2022 г. китайската икономика отбеляза среден годишен ръст от 4,5 процента, изпреварвайки средния за света от около 2 процента, посочва Юен Да, директор на Отдела за национална икономика в Държавната комисия за развитие и реформи.
През 2022 г. икономиката на Китай е нараснала с 3 процента на годишна база до рекордните 121 трилиона юана (18 трилиона долара), като увеличението възлиза на 6,1 трилиона юана, което е еквивалентно на икономическия агрегат на средно голяма страна. Китай също така отбеляза ново по-високо ниво по отношение на икономическия агрегат, след като националното стопанството надхвърли праговете от 100 и 110 трилиона юана съответно през 2020 г. и 2021 г., запазвайки устойчиво позицията на втора икономическа сила в света.
Местни анализатори отдават тези резултати на координацията между ефективната борбата с COVID-19 и икономическото развитие. Благодарение на ефективните противоепидемични мерки и навременните политики за насърчаване на растежа, икономиката на Китай бързо се измъкна от спада и консолидира инерцията си за възстановяване, показвайки добри перспективи.
За да се справи с динамичната епидемиологична ситуация, Китай оптимизира неколкократно мерките за контрол, като същевременно подобряваше капацитета за лечение и степента на ваксиниране при минимални разходи. Към 13 януари 92,9 процента от китайското население е напълно ваксинирано, включително над 90 процента от хората над 60 години. Тъй като вариантът „Омикрон“ по-малко патогенен и смъртоносен, през декември миналата година Китай премахна многобройните ограничения. По-малко от месец след оптимизирането на мерките, през декември 2022 г. страната отчете намаляващ брой на пациенти с треска и критични случаи, тъй като и двете преминаха пика си.
По време на току-що приключилия Пролетен фестивал потреблението в Китай регистрира силен ръст. През едноседмичната ваканция приходите от продажби на свързаните с потреблението сектори в Китай са нараснали с 12,2 процента спрямо същия период през 2022 г. Кината са продали 129 милиона билета, генерирайки огромни приходи от 6,76 милиарда юана.
Уън Бин, главен икономист на банка „Миншън“ (China Minsheng Bank), казва, че ускоряването на вътрешното потребление ще задвижи китайската икономика тази година и прогнозира годишен ръст на БВП от около 5,5 процента. Освен общия икономически растеж, Китай постигна също значителен напредък в удържането на инфлацията, поддържане стабилността на потребителските цени и гарантирането на хранителната и енергийната сигурност. През 2022 г. индексът на потребителските цени – основният измерител на инфлацията, нарасна с 2 процента, на фона на далеч по-значимия ръст в Съединените щати, Еврозоната и Великобритания. Освен това китайската инфлация е по-ниска и от тази в други нововъзникващи икономики.
На фона на глобалната продоволствена криза страната си осигури добра реколта за 19-та поредна година, като производството на зърно е около 686,53 милиарда кг през 2022 г., което е с 0,5% повече от 2021 г. Общо 11,86 милиона, 12,69 милиона и 12,06 милиона нови работни места са създадени в градовете през 2020 г., 2021 г. и 2022 г., надхвърляйки целите, определени за съответната година.
Въпреки мрачната глобална инвестиционна среда, Китай остава една от най-атрактивните дестинации за приток на капитали в света. Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в континенталната част на страната, реално използвани, се увеличиха с 6,3 процента на годишна база до 1,23 трилиона юана през 2022 г.
В момента Китай е основен търговски партньор за повече от 140 държави и региони, като общата му търговия със стоки се е увеличила със 7,7 процента на годишна база през 2022 г., като за шеста поредна години остава на върха на тази класация в световен план.
Наскоро множество международни инвестиционни банки и финансови институции, включително „Морган Стенли“, „Голдман Закс“, „Барклис“, HSBC и Natixis, коригираха нагоре своите прогнози за темповете на икономическия растеж на Китай през 2023 г., залагайки на добрите перспективи и силната устойчивост на икономиката.
Китай остава искрица надежда, въпреки мрачните перспективи за световната икономика, бореща се със страховете от рецесия и постоянната икономическа слабост. Неотдавнашен доклад на ООН обрисува мрачна картина на глобалната икономика и отправи предупреждение, че множество и наслагващи се кризи вероятно ще нанесат повече щети на световното стопанство. Прогнозите са, че глобалният икономически растеж ще се забави с 3 процента през 2022 г. до 1,9 процента тази година. Въпреки неблагоприятните глобални перспективи обаче, докладът предвижда растежът на БВП на Китай да достигне 4,8 процента през 2023 г.
„Китай може да изиграе жизненоважна роля за стимулирането на глобалния растеж“, посочи Хамид Рашид, водещ икономист на ООН. Той цитира достатъчното пространство на Китай за монетарни политически маневри, ниския процент на инфлация и силен импулс за възстановяване на потреблението.
Повтаряйки мнението на Рашид, Боб Мориц, глобален председател на „Прайсуотърхаус Купърс“ (PricewaterhouseCoopers), каза, че е оптимистично настроен за икономическите перспективи на Китай, предвид силната му потребителска база, технологичния напредък и позицията на най-добър износител.
„Китай винаги е бил много впечатляващ в справянето с предизвикателствата. Аз съм в голяма степен оптимист за резултата и сега“, посочи и саудитският министър на промишлеността и минералните ресурси Бандар Алкорайеф пред агенция „Синхуа“, добавяйки, че Пекин ще играе съществена роля в подпомагането на глобалния икономически растеж.