Момчил Андреев: Банката не ви плаща лихва по депозита? Купете краткосрочни държавни ценни книжа
Ако искате парите ви да работят, не бързайте да хващате самолета за чужбина. Направете това, което прави банката с вашите пари, съветва финансистът
- Централните банки вдигнаха лихвите, а в България все още лихвите по депозити са нулеви. Какво да правят вложителите, г-н Андреев?
- Нашата банкова статистика отчита изпреварващо нарастване на депозитите на физически лица спрямо кредитите. Това вероятно е една от причините нашите банки да не бързат да вдигат лихвите по депозити. Българската реалност е, че по милиони сметки има салда от 1000-2000 лв., докато 20 000 депозанти държат около 10 млрд. лева, или почти 14% от всички депозити. До неотдавна банките притискаха с отрицателни лихви клиентите с големи салда, вдигаха колкото могат таксите и форсираха кредитирането.
- Какво е поведението на банките в чужбина?
- От няколко месеца централните банки увеличават лихвените проценти. В нискорискови страни като Швейцария и Австрия в банки с кредитен рейтинг А при наличие на гаранция по влоговете като у нас
за суми над 100 000 евро депозантите могат да
получат около 2,75% годишно в евро
и 4,6% годишно в щатски долари при нулеви лихви у нас.
- Какво могат да направят вложителите в такава ситуация?
- Ако сте инициативни и искате парите ви да работят, не бързайте да хващате самолета за чужбина. Вие можете да направите това, което прави банката с вашите пари. Вместо едногодишен депозит купете германски, щатски или български държавни ценни книжа. Доходността по тях е около 2,5% в евро, 4,6% в щатски долари и около 2,5% в лева минус разходите за покупко - продажба, които са 0,2-0,5%. И не, не е необходимо да разполагате със стотици хиляди, защото могат да се инвестират и неголеми суми, цените на краткосрочните ДЦК не се колебаят силно. След година получавате главницата заедно с лихвата, а ако спешно ви потрябват пари, можете да ги продадете или заложите във всеки момент. Със сигурност няма да надбягате инфлацията, но в случая става въпрос за краткосрочно инвестиране на ликвидни средства с нисък риск и недълъг хоризонт.
- Има ли някаква уловка, за която трябва да се внимава?
- Не се изкушавайте от значително по-високата лихва по щатския долар, ако не спестявате или не планирате разходи или инвестиции в долари, защото курсът долар/евро може да се колебае с над 10 на сто за броени седмици и двата процента разлика да не компенсират спада на курса на долара.
- Вложенията в крипто не са ли алтернатива?
- Блокчейн технологията е гениална сама по себе си, но приложението ѝ във финансите без адекватна регулация крие рискове. За няколко години се нароиха куп криптовалути, цените скочиха неколкократно и в тях се изля огромен ресурс. Това привлече куп мошеници, а глобализацията им даде поле за международна изява. Една Ружа от Източна Европа вече може да оперира с мащаба на някой си Сам от Америка. Професионалният високотехнологичен жаргон и умел маркетинг маскират откровени пирамидални схеми и когато цените миналата година се сринаха, започнаха фалити.
Ако все пак инвестирате в крипто, преценете
добре какви загуби можете да понесете
Мой познат, собственик на технологична компания с няколко десетки служители, ми сподели неотдавна, че трима от неговите служители са се разделили с всичките си спестявания.
- Ще се повишат ли лихвите по кредити?
- Реалните лихви по кредити са силно отрицателни. Засега банките затягат изискванията към новите кредитополучатели и не бързат с вдигането на лихвите. Логично е да има успокояване при ипотечното кредитиране. 17% годишен ръст е значително над ръста на икономиката. Трескавото влагане в имоти без оглед на доходността отразява страха на хората да не им изгорят парите и култа на българина към инвестицията в имот. Пазарът, особено в София, расте вече години наред, попрегря, а наемната доходност изостава. От няколко месеца има задържане на броя сделки в София.