Забавени промени за "Зелена карта" може да ни спънат за еврото и Шенген
Ще има ли и каква ще бъде промяната при застраховане със “Зелена карта”, става ясно днес, след като в петък комисия в парламента не успя да реши
Поправки в Кодекса за застраховането, които трябва да решат проблема с плащанията по “Зелена карта”, отново напрегнаха отношенията между държавата и бранша. А ако те не бъдат приети, има голяма вероятност България да остане извън еврозоната и Шенген.
Това стана ясно по време на късно заседание в петък на парламентарната икономическа комисия.
Първоначалното предложение на служебния кабинет предвиждаше прилагане на принципа “първо плащаш, после оспорваш” за претенции, възникнали при катастрофи с коли в чужбина, но застраховани у нас.
Впоследствие то бе редактирано по искане на бранша, като се въведе изискване плащането да се докаже с банково извлечение. По време на заседанието браншът настоя да се приеме тази промяна, защото тя предпазвала нашите компании от източване на средства през фалшиви претенции. От браншови организации се чуха дори гласове да няма никакви промени в кодекса.
На тази претенция служебният финансов министър Росица Велкова и депутати отговориха, че поправката е изискване за приемането ни в еврозоната и Шенген. Велкова показа отговорите на Съвета на бюрата “Зелена карта” и на Европейския орган по застраховане и професионално пенсионно осигуряване в потвърждение на това.
На заседанието на комисията се оказа и че освен разминаването между държавата и бранша има и внесени алтернативни предложения за промяна от ГЕРБ, “Възраждане” и “Български възход”. Текстът гласи, че до плащане на щетата ще се иска и представяне на валидност на претенцията, включително банково извлечение за плащане на увреденото лице или неговите наследници.
От дебатите на заседанието стана ясно, че тази поправка променя смисъла на първоначалната идея за промяна в кодекса, но депутати от трите парламентарни групи, които са го внесли, отсъстваха и не станаха ясни мотивите им.
В крайна сметка до гласуване на промените не се стигна. Поради това за днес има насрочено извънредно заседание на комисията, на което да стигне до решение, за да може промяната в кодекса да се приеме и от парламента. А това трябва да стане в много кратък срок, защото депутатите ще работят до 2 февруари, след което се разпускат.
На заседанието в петък бе дискутирана и темата за цената на задължителната застраховка “Гражданска отговорност”. От бранша твърдят, че с новите правила тя ще се вдигне многократно, за да се компенсират рисковете от измами и източване на средствата, които се изплащат от българското бюро “Зелена карта”.
Според министър Велкова обаче нямало основания за поскъпване. Тя посочи, че държавата вече е активирала гаранция от 5 млн. евро в полза на българското бюро, за да спре предотврати изключването ни от системата “Зелена карта”. А след приемане на поправките в кодекса щял да отпадне и мониторингът над България, поради което няма да има нужда от презастрахователни договори в Европа.